Ceiling bracket, trapezoidal FS
Type TPB 100 FS
|Item no. 6357506
|EAN 4012195523666



Item no. / Type
6357506 / TPB 100 FS
kN de F
0,8 kN
Smallest selling unit: 20 piece
20piece
piece
Description
Trapezoidal fastening for suspended mounting of cable support systems on standard trapezoidal ceilings.
When using the holes provided, the trapezoidal fastening can be mounted onto a trapezoidal profile width of up to approx. 80 mm. Fastening takes place with the type TPB R lock or a hexagonal bolt of type SKS 10x110.
When using the holes provided, the trapezoidal fastening can be mounted onto a trapezoidal profile width of up to approx. 80 mm. Fastening takes place with the type TPB R lock or a hexagonal bolt of type SKS 10x110.
Important: Observe the statics of the trapezoidal metal ceiling.
Technical data
Dimensions
| Length | 36 mm |
|---|---|
| Width | 100 mm |
| Height | 116 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Paslanmaz çelik, mordanlı | no |
| Material thickness | 1,5 mm |
| Ayarlanabilir | yes |
| Hinged | no |
| Suitable for metric threaded rod | 10 |
| kN de F | 0,8 kN |
| Boyut | 100x116 |
| Surface | Strip galvanized |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,2302 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Accessories
Mounting accessories
Article
Type
Item no.
Amount
SKS 10x110 G
6418244
Smallest selling unit: 20 piece
20piece
piece

Item no. 6357536
Splint for trapezoidal ceiling bracket FSType
TPB R FS
Smallest selling unit: 20 piece
20piece
piece

Item no. 6418244
Hexagonal bolt for trapezoidal fastening TPB 100Type
SKS 10x110 G
Smallest selling unit: 20 piece
20piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (3)
Instructions and Aid (3)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
kN de F
Item no.
TPB 100 FS
0,8
6357506
TPB 100 FS
Item no.
6357506
kN de F
0,8


