Central hanger for cable tray, side height 60 mm FS
Type MAH 60 100 FS
|Item no. 6358705
|EAN 4012196939374



Item no. / Type
Length
Width
Dimension B
Hole diameter
Colour
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Centre suspension for cable trays with rolled side rail of side height 60 mm.
The centre suspension possesses a rotatable M10 threaded sleeve. When filling, ensure an even distribution of the load (avoid one-sided filling).
The widths 100, 150 and 200 mm have additional base perforations, in order to screw the centre suspensions to the tray base when used for the maintenance of electrical functionality according to DIN 4102 Part 12.
Technical data
Dimensions
| Length | 40 mm |
|---|---|
| Width | 100 mm |
| Height | 57 mm |
| Dimension B | 94 mm |
| Dimension b | 83 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | yes |
|---|---|
| Genişlik min. | 100 |
| Genişlik maks. | 100 mm |
| Ayarlanabilir | no |
| Kafes kablo kanalı için uygun | no |
| Kablo merdiveni için uygun | no |
| Kablo kanalı için uygun | yes |
| Hole diameter | 10,5 mm |
| Suitable for metric threaded rod | 10 |
| Version for | Suspended |
| kN de F | 1,3 kN |
| Boyut | B100mm |
| Surface | Strip galvanized |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,5365 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (5)
Declarations (3)
Certificates (2)
Instructions and Aid (3)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Dimension B
Hole diameter
Colour
Item no.
MAH 60 100 FS
40
100
94
10,5
Çinko grisi
6358705
MAH 60 150 FS
40
150
144
10,5
Çinko grisi
6358709
MAH 60 200 FS
40
200
195
10,5
Çinko grisi
6358713
MAH 60 300 FS
40
300
295
10,5
zinc
6358717
MAH 60 400 FS
40
400
395
10,5
Çinko grisi
6358720
Width
Dimension B
Colour
MAH 60 100 FS
Item no.
6358705
Length
40
Width
100
Dimension B
94
Hole diameter
10,5
Colour
Çinko grisi
MAH 60 150 FS
Item no.
6358709
Length
40
Width
150
Dimension B
144
Hole diameter
10,5
Colour
Çinko grisi
MAH 60 200 FS
Item no.
6358713
Length
40
Width
200
Dimension B
195
Hole diameter
10,5
Colour
Çinko grisi
MAH 60 300 FS
Item no.
6358717
Length
40
Width
300
Dimension B
295
Hole diameter
10,5
Colour
zinc
MAH 60 400 FS
Item no.
6358720
Length
40
Width
400
Dimension B
395
Hole diameter
10,5
Colour
Çinko grisi


