CL2008 profile rail, slot 11 mm, perforated, breakable
Type CL2008BP1000FS
|Item no. 1105906
|EAN 4012195039556




Item no. / Type
Length
Width
Height
Material thickness
Surface
Smallest selling unit: 10 m
10m
m
Description
Light-duty C profile rail for cable routing, in conjunction with series clips or clamp clips with N foot. Can also be used in building of control cabinets.
Perforated, cannot be broken.
Technical data
Dimensions
| Length | 1000 mm |
|---|---|
| Width | 20 mm |
| Height | 8 mm |
| Dimension L | 1000 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Slot width | 11 mm |
| Material thickness | 0,75 mm |
| Static value A | 0,24 cm² |
| Static value ly | 0,02 cm⁴ |
| Static value lz | 0,17 cm⁴ |
| Static value Wy | 0,05 cm³ |
| Static value Wz | 0,17 cm³ |
| Profile shape | C profile |
| Type of perforation | Perforated back |
| Drill hole spacing, centre | 10 mm |
| With perforation | yes |
| Breakable | no |
| With toothing | no |
| Bundle | 10 m |
| Version for | Single profile |
| Dimension | 1000x20x8 |
| Surface | Strip galvanized |
| Material | Steel |
Environmental Data
0,5401 kg CO2e / 1 MeterCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 0,5401 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
2056N 12 FT
1163124
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece

Item no. 1163124
Clamp clip, single, plastic pressure trough, FTType
2056N 12 FT
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (4)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Material thickness
Surface
Material
Item no.
CL2008BP1000FS
1000
20
8
0,75
Strip galvanized
Steel
1105906
CL2008BP2000BK
2000
20
8
0,75
Bright
Steel
1106023
CL2008BP2000FS
2000
20
8
0,75
Strip galvanized
Steel
1106120
Length
Surface
CL2008BP1000FS
Item no.
1105906
Length
1000
Width
20
Height
8
Material thickness
0,75
Surface
Strip galvanized
Material
Steel
CL2008BP2000BK
Item no.
1106023
Length
2000
Width
20
Height
8
Material thickness
0,75
Surface
Bright
Material
Steel
CL2008BP2000FS
Item no.
1106120
Length
2000
Width
20
Height
8
Material thickness
0,75
Surface
Strip galvanized
Material
Steel




