CL2712 profile rail, slot 12 mm, FS, perforated
Type CL2712P2000FS
|Item no. 1109525
|EAN 4012196470693




Item no. / Type
Length
Width
Height
Material thickness
Surface
Smallest selling unit: 2 m
2m
m
Description
Light-duty C profile rail for cable routing, in conjunction with series clips or clamp clips with N foot. Can also be used in building of control cabinets.
Technical data
Dimensions
| Length | 2000 mm |
|---|---|
| Width | 27 mm |
| Height | 12,5 mm |
| Dimension L | 2000 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Slot width | 12 mm |
| Material thickness | 2 mm |
| Static value A | 0,89 cm² |
| Static value ly | 0,17 cm⁴ |
| Static value lz | 0,98 cm⁴ |
| Static value Wy | 0,25 cm³ |
| Static value Wz | 0,72 cm³ |
| Profile shape | C profile |
| Type of perforation | Perforated back |
| Drill hole spacing, centre | 100 mm |
| With perforation | yes |
| Breakable | no |
| With toothing | no |
| Bundle | 20 m |
| Version for | Single profile |
| Dimension | 2000x27x12,5 |
| Surface | Strip galvanized |
| Material | Steel |
Environmental Data
1,9634 kg CO2e / 1 MeterCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 1,9634 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
Mounting accessories
Article
Type
Item no.
Amount
2056N 12 FT
1163124
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece

Item no. 1163124
Clamp clip, single, plastic pressure trough, FTType
2056N 12 FT
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (4)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Material thickness
Surface
Material
Item no.
CL2712P2000FS
2000
27
12,5
2
Strip galvanized
Steel
1109525
CL2712P2000FT
2000
27
12,5
2
Hot-dip galvanised
Steel
1109529
Surface
CL2712P2000FS
Item no.
1109525
Length
2000
Width
27
Height
12,5
Material thickness
2
Surface
Strip galvanized
Material
Steel
CL2712P2000FT
Item no.
1109529
Length
2000
Width
27
Height
12,5
Material thickness
2
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel





