Clamp clip 2056 F-foot, 1-fold, plastic pressure sleeve, FT
Type BS-F1-K-52 FT
|Item no. 1187644
|EAN 4012196854141



Item no. / Type
Max. Tightening torque
Clamping range D, min.
Clamping range D, max.
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece
Description
Clamp clip with F-foot, plastic pressure sleeve made of polypropylene. For vertical and horizontal mounting of 1 single cable on flat bars. With 1-start screw thread on pressure sleeve, universal hexagonal screw head WAF10, with slot and cross recess. Suitable for assembly indoors and outdoors. We recommend the use of a counter-sleeve.
Technical data
Dimensions
| Length | 25 mm |
|---|---|
| Width | 57 mm |
| Height | 90 mm |
| Dimension L | 45 mm |
| Dimension A | 25 mm |
| Dimension B | 57 mm |
| Dimension H | 90 mm |
| Dimension t | 2 mm |
| Dimension C | 40 mm |
| Dimension G (mm) | M8 |
Technical data
| Plate thickness | 2 mm |
|---|---|
| For pipe diameter, min. | 46 mm |
| For pipe diameter, max. | 52 mm |
| Slot width | 10 mm |
| Halogen-free | yes |
| Thread | M8 |
| With plastic trough | yes |
| Length of external dimensions | 40 mm |
| Number of cables/pipes | 1 |
| Surface addition | hot galvanised |
| Material addition | Steel |
| Max. Tightening torque | 5 Nm |
| Mounting type | Flat profile |
| Clamping range D, min. | 46 mm |
| Clamping range D, max. | 52 mm |
| Dimension | 46-52mm |
| Surface | Hot-dip galvanised |
| Material | Steel |
| With counter-trough | no |
| Material of trough | Plastic |
| Material quality of trough | Polypropylene |
Environmental Data
0,2334 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 0,2334 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (3)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Max. Tightening torque
Clamping range D, min.
Clamping range D, max.
Item no.
BS-F1-K-12 FT
3
8
12
1187602
BS-F1-K-16 FT
3
12
16
1187608
BS-F1-K-22 FT
3
16
22
1187614
BS-F1-K-28 FT
3
22
28
1187620
BS-F1-K-34 FT
3
28
34
1187626
BS-F1-K-40 FT
3
34
40
1187632
BS-F1-K-46 FT
5
40
46
1187638
BS-F1-K-52 FT
5
46
52
1187644
BS-F1-K-58 FT
5
52
58
1187650
BS-F1-K-64 FT
5
58
64
1187656
Max. Tightening torque
Clamping range D, min.
Clamping range D, max.
BS-F1-K-12 FT
Item no.
1187602
Max. Tightening torque
3
Clamping range D, min.
8
Clamping range D, max.
12
BS-F1-K-16 FT
Item no.
1187608
Max. Tightening torque
3
Clamping range D, min.
12
Clamping range D, max.
16
BS-F1-K-22 FT
Item no.
1187614
Max. Tightening torque
3
Clamping range D, min.
16
Clamping range D, max.
22
BS-F1-K-28 FT
Item no.
1187620
Max. Tightening torque
3
Clamping range D, min.
22
Clamping range D, max.
28
BS-F1-K-34 FT
Item no.
1187626
Max. Tightening torque
3
Clamping range D, min.
28
Clamping range D, max.
34
BS-F1-K-40 FT
Item no.
1187632
Max. Tightening torque
3
Clamping range D, min.
34
Clamping range D, max.
40
BS-F1-K-46 FT
Item no.
1187638
Max. Tightening torque
5
Clamping range D, min.
40
Clamping range D, max.
46
BS-F1-K-52 FT
Item no.
1187644
Max. Tightening torque
5
Clamping range D, min.
46
Clamping range D, max.
52
BS-F1-K-58 FT
Item no.
1187650
Max. Tightening torque
5
Clamping range D, min.
52
Clamping range D, max.
58
BS-F1-K-64 FT
Item no.
1187656
Max. Tightening torque
5
Clamping range D, min.
58
Clamping range D, max.
64
