Click-snap clip
Type 1976 16-21
|Item no. 2148528
|EAN 4012195863830



Item no. / Type
Breaking load for concrete B25
Drill hole depth
Clamping range D, min.
Clamping range D, max.
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece
Description
With moulded-on push-fit plug for rapid mounting in concrete walls and masonry.
Push plug into hole until the clip makes contact with the surface. When the pipe is pressed into the clip, the arms of the clip grip it.
Push plug into hole until the clip makes contact with the surface. When the pipe is pressed into the clip, the arms of the clip grip it.
Technical data
Technical data
| Halogen-free | yes |
|---|---|
| Breaking load for concrete B25 | 500 N |
| Version for | Closed |
| Fastening type | Plug fastening |
| Drill hole diameter, min. | 6 mm |
| Drill hole depth | 40 mm |
| Clamping range D, min. | 16 mm |
| Clamping range D, max. | 21,5 mm |
| Dimension | 16-21,5mm |
| Material | Polyamide |
| Colour | Light grey; RAL 7035 |
Environmental Data
0,02 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 0,02 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (3)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Breaking load for concrete B25
Drill hole depth
Clamping range D, min.
Clamping range D, max.
Item no.
1976 12-15
190
40
12
15,5
2148501
1976 16-21
500
40
16
21,5
2148528
1976 22-28
500
40
22,5
28,5
2148536
Breaking load for concrete B25
Clamping range D, min.
Clamping range D, max.
1976 12-15
Item no.
2148501
Breaking load for concrete B25
190
Drill hole depth
40
Clamping range D, min.
12
Clamping range D, max.
15,5
1976 16-21
Item no.
2148528
Breaking load for concrete B25
500
Drill hole depth
40
Clamping range D, min.
16
Clamping range D, max.
21,5
1976 22-28
Item no.
2148536
Breaking load for concrete B25
500
Drill hole depth
40
Clamping range D, min.
22,5
Clamping range D, max.
28,5
