CML3518 profile rail, slot 17 mm, A2, perforated
Type CML3518P1000A2
|Item no. 1104498
|EAN 4012195627074



Item no. / Type
Length
Width
Height
Material thickness
Smallest selling unit: 1 m
1m
m
Description
Central C profile rail for cable routing, in conjunction with clamp clips with a hammerhead foot. Can also be used as suspension construction for cable support systems.
Technical data
Dimensions
| Length | 1000 mm |
|---|---|
| Width | 35 mm |
| Height | 18 mm |
| Dimension L | 1000 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Rustproof steel, pickled | yes |
| Slot width | 17 mm |
| Material thickness | 1,25 mm |
| Static value A | 0,88 cm² |
| Static value ly | 0,41 cm⁴ |
| Static value lz | 0,41 cm⁴ |
| Static value Wy | 1,81 cm³ |
| Static value Wz | 1,03 cm³ |
| Profile shape | C profile |
| Type of perforation | Perforated back |
| Drill hole spacing, centre | 25 mm |
| With perforation | yes |
| Breakable | no |
| With toothing | no |
| Bundle | 10 m |
| Version for | Single profile |
| Dimension | 1000x35x18 |
| Surface | Bright, treated |
| Material | Stainless steel 1.4301 |
Environmental Data
3,7966 kg CO2e / 1 MeterCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 3,7966 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
Mounting accessories
Article
Type
Item no.
Amount
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (4)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Material thickness
Surface
Material
Item no.
CML3518P1000A2
1000
35
18
1,25
Bright, treated
Stainless steel 1.4301
1104498
CML3518P2000A2
2000
35
18
1,25
Bright, treated
Stainless steel 1.4301
1104501
Length
CML3518P1000A2
Item no.
1104498
Length
1000
Width
35
Height
18
Material thickness
1,25
Surface
Bright, treated
Material
Stainless steel 1.4301
CML3518P2000A2
Item no.
1104501
Length
2000
Width
35
Height
18
Material thickness
1,25
Surface
Bright, treated
Material
Stainless steel 1.4301




