CML3518 profile rail, slot 17 mm, FT, perforated
Type CML3518P1000FT
|Item no. 1104568
|EAN 4012196470921



Item no. / Type
Length
Width
Height
Material thickness
Smallest selling unit: 10 m
10m
m
Description
Central C profile rail for cable routing, in conjunction with clamp clips with a hammerhead foot. Can also be used as suspension construction for cable support systems.
Technical data
Dimensions
| Length | 1000 mm |
|---|---|
| Width | 35 mm |
| Height | 18 mm |
| Dimension L | 1000 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | yes |
|---|---|
| Rustproof steel, pickled | no |
| Slot width | 17 mm |
| Material thickness | 1,25 mm |
| Static value A | 0,88 cm² |
| Static value ly | 0,41 cm⁴ |
| Static value lz | 1,81 cm⁴ |
| Static value Wy | 0,41 cm³ |
| Static value Wz | 1,03 cm³ |
| Profile shape | C profile |
| Type of perforation | Perforated back |
| With perforation | yes |
| Breakable | no |
| With toothing | no |
| Version for | Single profile |
| Dimension | 1000x35x18 |
| Surface | Hot-dip galvanised |
| Material | Steel |
Environmental Data
1,7217 kg CO2e / 1 MeterCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 1,7217 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
Mounting accessories
Article
Type
Item no.
Amount
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (4)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Material thickness
Surface
Material
Item no.
CML3518P1000FT
1000
35
18
1,25
Hot-dip galvanised
Steel
1104568
CML3518P2000FT
2000
35
18
1,25
Hot-dip galvanised
Steel
1104570
Length
CML3518P1000FT
Item no.
1104568
Length
1000
Width
35
Height
18
Material thickness
1,25
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
CML3518P2000FT
Item no.
1104570
Length
2000
Width
35
Height
18
Material thickness
1,25
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel




