CML3518 profile rail, slot 17 mm, FT, perforated
Type CML3518P2000FT
|Item no. 1104570
|EAN 4012196470938



Item no. / Type
Length
Width
Height
Material thickness
Smallest selling unit: 20 m
20m
m
Description
Central C profile rail for cable routing, in conjunction with clamp clips with a hammerhead foot. Can also be used as suspension construction for cable support systems.
Technical data
Dimensions
| Length | 2000 mm |
|---|---|
| Width | 35 mm |
| Height | 18 mm |
| Dimension L | 2000 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | yes |
|---|---|
| Rustproof steel, pickled | no |
| Slot width | 17 mm |
| Material thickness | 1,25 mm |
| Static value A | 0,88 cm² |
| Static value ly | 0,41 cm⁴ |
| Static value lz | 1,81 cm⁴ |
| Static value Wy | 0,41 cm³ |
| Static value Wz | 1,03 cm³ |
| Profile shape | C profile |
| Type of perforation | Perforated back |
| With perforation | yes |
| Breakable | no |
| With toothing | no |
| Version for | Single profile |
| Dimension | 2000x35x18 |
| Surface | Hot-dip galvanised |
| Material | Steel |
Environmental Data
1,7304 kg CO2e / 1 MeterCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 1,7304 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
Mounting accessories
Article
Type
Item no.
Amount
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (4)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Material thickness
Surface
Material
Item no.
CML3518P1000FT
1000
35
18
1,25
Hot-dip galvanised
Steel
1104568
CML3518P2000FT
2000
35
18
1,25
Hot-dip galvanised
Steel
1104570
Length
CML3518P1000FT
Item no.
1104568
Length
1000
Width
35
Height
18
Material thickness
1,25
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
CML3518P2000FT
Item no.
1104570
Length
2000
Width
35
Height
18
Material thickness
1,25
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel




