CMS3518 profile rail, slot 17 mm, FT, perforated
Type CMS3518P0300FT
|Item no. 1104585
|EAN 4012196470976



Item no. / Type
Length
Width
Height
Material thickness
Smallest selling unit: 25 piece
25piece
piece
Description
Central C profile rail for cable routing, in conjunction with clamp clips with a hammerhead foot. Can also be used as suspension construction for cable support systems.
Technical data
Dimensions
| Length | 300 mm |
|---|---|
| Width | 35 mm |
| Height | 18 mm |
| Dimension L | 300 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | yes |
|---|---|
| Rustproof steel, pickled | no |
| Slot width | 17 mm |
| Material thickness | 1,75 mm |
| Static value A | 0,88 cm² |
| Static value ly | 0,41 cm⁴ |
| Static value lz | 1,81 cm⁴ |
| Static value Wy | 0,41 cm³ |
| Static value Wz | 1,03 cm³ |
| Profile shape | C profile |
| Type of perforation | Perforated back |
| With perforation | yes |
| Breakable | no |
| With toothing | no |
| Version for | Single profile |
| Dimension | 300x35x18 |
| Surface | Hot-dip galvanised |
| Material | Steel |
Environmental Data
0,6848 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 0,6848 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Accessories
Mounting accessories
Article
Type
Item no.
Amount
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (4)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Material thickness
Surface
Material
Item no.
CMS3518P0150FT
150
35
18
1,75
Hot-dip galvanised
Steel
1104581
CMS3518P0200FT
200
35
18
1,75
Hot-dip galvanised
Steel
1104583
CMS3518P0300FT
300
35
18
1,75
Hot-dip galvanised
Steel
1104585
CMS3518P0400FT
400
35
18
1,75
Hot-dip galvanised
Steel
1104587
CMS3518P0500FT
500
35
18
1,75
Hot-dip galvanised
Steel
1104589
CMS3518P0600FT
600
35
18
1,75
Hot-dip galvanised
Steel
1104591
CMS3518P0700FT
700
35
18
1,75
Hot-dip galvanised
Steel
1104593
CMS3518P0800FT
800
35
18
1,75
Hot-dip galvanised
Steel
1104595
CMS3518P0900FT
900
35
18
1,75
Hot-dip galvanised
Steel
1104597
Length
CMS3518P0150FT
Item no.
1104581
Length
150
Width
35
Height
18
Material thickness
1,75
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
CMS3518P0200FT
Item no.
1104583
Length
200
Width
35
Height
18
Material thickness
1,75
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
CMS3518P0300FT
Item no.
1104585
Length
300
Width
35
Height
18
Material thickness
1,75
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
CMS3518P0400FT
Item no.
1104587
Length
400
Width
35
Height
18
Material thickness
1,75
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
CMS3518P0500FT
Item no.
1104589
Length
500
Width
35
Height
18
Material thickness
1,75
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
CMS3518P0600FT
Item no.
1104591
Length
600
Width
35
Height
18
Material thickness
1,75
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
CMS3518P0700FT
Item no.
1104593
Length
700
Width
35
Height
18
Material thickness
1,75
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
CMS3518P0800FT
Item no.
1104595
Length
800
Width
35
Height
18
Material thickness
1,75
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
CMS3518P0900FT
Item no.
1104597
Length
900
Width
35
Height
18
Material thickness
1,75
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel




