Construction set for 90° angle to right, height 40−240 mm
Type OKA-G20040240FBR
|Item no. 7423980
|EAN 4012195651482



Item no. / Type
Width
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
For the construction-side creation of a trunking junction as a 90° angle, T-piece or crossing. A flushfloor end cover is also required for the creation of a 90° angle (order separately). Suitable for the OKA-G and OKA-W trunking systems.
Technical data
Dimensions
| Length | 260 mm |
|---|---|
| Width | 200 mm |
Technical data
| Height-adjustment range, min. | 0 mm |
|---|---|
| Height-adjustment range, max. | 200 mm |
| Minimum screed height | 40 |
| Suitable for screed-covered underfloor ducts | no |
| Suitable for screed-flush closed underfloor ducts | no |
| Installation opening for on-floor tank | no |
| Seal installation option | no |
| Decouplable | no |
| Floor plate | no |
| With equipotential bonding | no |
| Removable cover | no |
| Cover fastening, locking | no |
| Mounting opening cover | no |
| With separating retainer | no |
| Suitable for expansion joint | no |
| With overhang | yes |
| Function | Branch |
| With connection opening | no |
| Suitable for flushfloor, open underfloor trunking | no |
| Duct height, min. | 40 mm |
| Trunking height, max. | 240 mm |
| Surface | Strip galvanized |
| Material | Steel |
Environmental Data
4,5186 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging without plastic | yes |
|---|
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 4,5186 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (2)
Certificates (1)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Width
Item no.
OKA-G20040240FBR
200
7423980
OKA-G30040240FBR
300
7423982
OKA-G40040240FBR
400
7423984
OKA-G50040240FBR
500
7423986
OKA-G60040240FBR
600
7423988
Width
OKA-G20040240FBR
Item no.
7423980
Width
200
OKA-G30040240FBR
Item no.
7423982
Width
300
OKA-G40040240FBR
Item no.
7423984
Width
400
OKA-G50040240FBR
Item no.
7423986
Width
500
OKA-G60040240FBR
Item no.
7423988
Width
600
