Corner connector 110 DD
Type REV 110 DD
|Item no. 6069339
|EAN 4012196067817



Item no. / Type
6069339 / REV 110 DD
Height
105 mm
Plate thickness
1,25 mm
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Corner connector for cable trays with side height 110 mm.
Fastening materials should be ordered separately.
Technical data
Dimensions
| Length | 240 mm |
|---|---|
| Width | 400 mm |
| Height | 105 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Rustproof steel, pickled | no |
| Plate thickness | 1,25 mm |
| Suitable for mesh cable tray | no |
| Suitable for cable ladder | no |
| Suitable for cable tray | yes |
| Adjustable connector, horizontal | no |
| Articulated connector, vertical | no |
| Dimension | 240 x 130 |
| Suitable for cable tray system height | 110 mm |
| Version for | Corner connector |
| Connection type | Screw connector |
| Surface | Strip galvanised zinc/aluminium, Double Dip |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
Environmental Data
2,6506 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 2,6506 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Accessories
Mounting accessories
Article
Type
Item no.
Amount

Item no. 6406122
Truss-head bolt with flange nut FType
FRSB 6x12 F
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (4)
Instructions and Aid (4)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Height
Plate thickness
Item no.
REV 110 DD
105
1,25
6069339
REV 110 DD
Item no.
6069339
Height
105
Plate thickness
1,25


