Corner connector
Type REV 35 DD
|Item no. 6069304
|EAN 4012196067633



Item no. / Type
6069304 / REV 35 DD
Height
35 mm
Plate thickness
1,25 mm
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Corner connector for cable trays with side height 35 mm.
Fastening materials should be ordered separately.
Technical data
Dimensions
| Length | 240 mm |
|---|---|
| Width | 400 mm |
| Height | 35 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Wide-span version | no |
| Rustproof steel, pickled | no |
| Plate thickness | 1,25 mm |
| Suitable for mesh cable tray | no |
| Suitable for cable ladder | no |
| Suitable for cable tray | yes |
| Adjustable connector, horizontal | no |
| Articulated connector, vertical | no |
| Dimension | 240 x 130 |
| Suitable for cable tray system height | 35 mm |
| Version for | Corner connector |
| Connection type | Screw connector |
| Surface | Strip galvanised zinc/aluminium, Double Dip |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
Environmental Data
1,1065 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 1,1065 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (3)
Instructions and Aid (4)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Height
Plate thickness
Item no.
REV 35 DD
35
1,25
6069304
REV 35 DD
Item no.
6069304
Height
35
Plate thickness
1,25


