Corner connector 60 A4
Type REV 60 A4
|Item no. 6068054
|EAN 4012195021483



Item no. / Type
6068054 / REV 60 A4
Height
55 mm
Plate thickness
1,25 mm
Smallest selling unit: 5 piece
5piece
piece
Description
Corner connector for cable trays with side height 60 mm.
Fastening materials should be ordered separately.
Technical data
Dimensions
| Length | 240 mm |
|---|---|
| Width | 400 mm |
| Height | 55 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Wide-span version | no |
| Rustproof steel, pickled | no |
| Plate thickness | 1,25 mm |
| Suitable for mesh cable tray | no |
| Suitable for cable ladder | no |
| Suitable for cable tray | yes |
| Adjustable connector, horizontal | no |
| Articulated connector, vertical | no |
| Dimension | 240 x 130 |
| Suitable for cable tray system height | 60 mm |
| Version for | Corner connector |
| Connection type | Screw connector |
| Surface | Bright, treated |
| Material | Stainless steel 1.4571 |
| Colour | stainless steel |
Environmental Data
2,6887 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 2,6887 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (4)
Instructions and Aid (4)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Height
Plate thickness
Item no.
REV 60 A4
55
1,25
6068054
REV 60 A4
Item no.
6068054
Height
55
Plate thickness
1,25


