Corner connector DD
Type REV 85 DD
|Item no. 6069320
|EAN 4012196067756



Item no. / Type
6069320 / REV 85 DD
Height
85 mm
Plate thickness
1,25 mm
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Corner connector for cable trays with side height 85 mm.
Fastening materials should be ordered separately.
Technical data
Dimensions
| Length | 240 mm |
|---|---|
| Width | 400 mm |
| Height | 85 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Rustproof steel, pickled | no |
| Plate thickness | 1,25 mm |
| Suitable for mesh cable tray | no |
| Suitable for cable ladder | no |
| Suitable for cable tray | yes |
| Adjustable connector, horizontal | no |
| Articulated connector, vertical | no |
| Dimension | 240 x 130 |
| Suitable for cable tray system height | 85 mm |
| Version for | Corner connector |
| Connection type | Screw connector |
| Surface | Strip galvanised zinc/aluminium, Double Dip |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
Environmental Data
2,6128 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 2,6128 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (4)
Instructions and Aid (4)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Height
Plate thickness
Item no.
REV 85 DD
85
1,25
6069320
REV 85 DD
Item no.
6069320
Height
85
Plate thickness
1,25


