Cover lifter for chequer plate cover
Type DH DBKR FS
|Item no. 6049285
|EAN 4012196672271



Item no. / Type
6049285 / DH DBKR FS
Length
200 mm
Smallest selling unit: 1 Pair
1Pair
Pair
Description
Using the cover lifter, chequer plate covers installed with cover clamps can be dismantled quickly and simply.
Alternatively, the cover lifter can be used as a template for the connector perforation with cable trays cut during construction. For this, turn the cover lifter through 180° and position on the cable tray. Then use the perforation template appropriate to the side height.
Alternatively, the cover lifter can be used as a template for the connector perforation with cable trays cut during construction. For this, turn the cover lifter through 180° and position on the cable tray. Then use the perforation template appropriate to the side height.
Position the cover lifters as pairs on the cover clamps and remove the chequer plate cover evenly. Repeat lengthways until the entire cover is removed.
Technical data
Dimensions
| Length | 200 mm |
|---|---|
| Width | 150 mm |
| Height | 33 mm |
Technical data
| Darbeye dayanıklı | no |
|---|---|
| Halojen İçermez | no |
| Simetrik | yes |
| With hand protection | yes |
| Rustproof steel | no |
| Boyut | 150x200x33 |
| Surface | Strip galvanized |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 1,86 kg CO2e / 2 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (4)
Instructions and Aid (5)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Item no.
DH DBKR FS
200
6049285
DH DBKR FS
Item no.
6049285
Length
200


