Device installation trunking Rapid 80, trunking width 130, trunking height 70
Type GK-70130RW
|Item no. 6274500
|EAN 4012195656739




Item no. / Type
Length
Colour
Smallest selling unit: 2 m
2m
m
Description
GK device installation trunking, made of lead-free PVC, suitable for installing directly on the wall or on wall panels. Fastening takes place using the perforation in the trunking. The GK device installation trunking possesses a C profile on the floor to accept a plastic partition. All the switch programmes with a support ring and support clamp design as well as Modul 45 installation devices can be installed in the accessory mounting boxes of series 71GD.... The system opening is 76.5 mm. On each trunking length, a coupling pair is pre-assembled on one side. The cover must be ordered separately.
Technical data
Dimensions
| Length | 2000 mm |
|---|---|
| Width | 130 mm |
| Height | 70 mm |
Technical data
| Tabanda montaj deliği | yes |
|---|---|
| Usable cross-section | 7600 mm² |
| Halojen İçermez | no |
| Geçmeli seperatör sayısı | 1 |
| Kablo tutucu mandal | no |
| Koruyucu folyo | yes |
| Kanal bağlantı elemanı | yes |
| Koruma sınıfı | IP30 |
| Simetrik | yes |
| Rectangular shape | yes |
| Üst parça sayısı | 1 |
| Rear panel version (inner side) | Continuous C profile |
| Üst parçaların montaj şekli | Internal |
| Protection rating IK code | IK08 |
| Cover supplied | no |
| Taban deliği | With base perforation |
| Kanal genişliği | 76,5 mm |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -15 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 60 °C |
| Boyut | 70x130x2000 |
| Material | Polyvinylchloride |
| Colour | Pure white; RAL 9010 |
| Antibacterial treatment | no |
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 3,0644 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
GK-E70130RW
6274570
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece

Item no. 6288610
Accessory mounting box 71GD6, singleType
71GD6
Smallest selling unit: 5 piece
5piece
piece

Item no. 6288608
Accessory mounting box 71GD7-2, doubleType
71GD7-2
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (2)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (4)
Certificates (2)
Instructions and Aid (3)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Colour
Item no.
GK-70130RW
2000
Pure white; RAL 9010
6274500
GK-70130CW
2000
Cream; RAL 9001
6274501
GK-70130LGR
2000
Light grey; RAL 7035
6274502
GK-70130GR
2000
Stone grey; RAL 7030
6274506
Colour
GK-70130RW
Item no.
6274500
Length
2000
Colour
Pure white; RAL 9010
GK-70130CW
Item no.
6274501
Length
2000
Colour
Cream; RAL 9001
GK-70130LGR
Item no.
6274502
Length
2000
Colour
Light grey; RAL 7035
GK-70130GR
Item no.
6274506
Length
2000
Colour
Stone grey; RAL 7030






