Distribution box, 3 division units, with terminal strip, polycarbonate
Type SDB 03 PC
|Item no. 2008840
|EAN 4012196465743




Item no. / Type
2008840 / SDB 03 PC
Length
191 mm
Width
151 mm
Height
126 mm
Terminals
Geçmeli
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Distribution box with terminal strip for surface mounting, for the current sub-distribution in interior and exterior areas, in accordance with IEC 439-3. With pre-mounted 35 mm hat profile rail. IP66 protection type and IK08 protection rating. Transparent cover to screw on, with cut-out.
- Protection-insulated for a maximum of 3 division units
- Terminal strip set consisting of: One each of: PE/N terminal (1x25 mm² and 1x16 mm² screw terminals, 2x4 mm² and 12x2.5 mm² screwless terminals), mini hat profile rail, mounting instructions and fastening set
- Identification plates for connected consumers
- 2 elastic cable entries Ø20 mm for cable diameters of 0–17 mm
- 1 elastic cable entry Ø25 mm for cable diameters of 0–22 mm
- 2 Ø 20 mm break-out openings each at the top and bottom
- 1 Ø 20/25 mm combination break-out opening each at the top and bottom
- 4 screw cover caps
- 2 stainless steel external fastenings
- Cover strip for unused division units
Nominal current 40 A
Power loss at 40 K 17 W
Measured voltage Un: 400 V
Operating measured voltage Ue: 400 V
Impulse current resistance Cat.III Uimp: 4 kV
- Protection-insulated for a maximum of 3 division units
- Terminal strip set consisting of: One each of: PE/N terminal (1x25 mm² and 1x16 mm² screw terminals, 2x4 mm² and 12x2.5 mm² screwless terminals), mini hat profile rail, mounting instructions and fastening set
- Identification plates for connected consumers
- 2 elastic cable entries Ø20 mm for cable diameters of 0–17 mm
- 1 elastic cable entry Ø25 mm for cable diameters of 0–22 mm
- 2 Ø 20 mm break-out openings each at the top and bottom
- 1 Ø 20/25 mm combination break-out opening each at the top and bottom
- 4 screw cover caps
- 2 stainless steel external fastenings
- Cover strip for unused division units
Nominal current 40 A
Power loss at 40 K 17 W
Measured voltage Un: 400 V
Operating measured voltage Ue: 400 V
Impulse current resistance Cat.III Uimp: 4 kV
Technical data
Dimensions
| Length | 191 mm |
|---|---|
| Width | 151 mm |
| Height | 126 mm |
Technical data
| Sıra sayısı | 1 |
|---|---|
| Şeffaf kapak | evet |
| DIN Rayı | evet |
| With mounting plate | hayır |
| Bölümlendirme ünitelerinin genişliği | 3 |
| Koruma sınıfı | IP66 |
| Nominal current | 40 A |
| Anma gerilimi | 400 V |
| Extension option | evet |
| EMC version | hayır |
| Protection rating IK code | IK08 |
| With lock | hayır |
| Mounting type, consumer units | Yapı |
| Cover type | Cover |
| Version, small distributor cover | With cut-out |
| Terminals | Geçmeli |
| Boyut | 150x190x125 |
| Material | Polycarbonate |
| Colour | Light grey; RAL 7035 |
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | evet |
|---|
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 3,8843 kg CO2e / 1 Adet |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (4)
Declarations (4)
Certificates (1)
Instructions and Aid (2)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Terminals
Item no.
SDB 03 PC
191
151
126
Geçmeli
2008840
SDB 03 PC
Item no.
2008840
Length
191
Width
151
Height
126
Terminals
Geçmeli


