Divisible cable gland, seal insert, 1 cable, light grey
Type V-TEC TB25 05-07
|Item no. 2024912
|EAN 4012196563289





Item no. / Type
Smallest selling unit: 5 piece
5piece
piece
Description
The splittable cable gland V-TEC TB.. ensures - like all V-TEC glands - a secure sealing of the cable. The installation of pre-terminated cables or function cables, for example, is easy and quick, thanks to the splitting of the cable gland.
The V-TEC TB is also unbeatable when refitting an existing installation and as a "repair gland". There is no need to disassemble pre-mounted cables, it can be installed without interrupting the production process.
The gland set consists of an intermediate support, a cap nut and the seal. Of course, the split locknut is also in the scope of delivery.
The V-TEC TB is also unbeatable when refitting an existing installation and as a "repair gland". There is no need to disassemble pre-mounted cables, it can be installed without interrupting the production process.
The gland set consists of an intermediate support, a cap nut and the seal. Of course, the split locknut is also in the scope of delivery.
The various sealing inserts provide the option of sealing cables of different cable diameters according to the selected sealing insert. The ideal aiding tool is the pair of spreading pliers which can be used to open the sealing insert. With this tool, inserting the individual cables is quick and easy.
Technical data
Dimensions
| Length | 35 mm |
|---|---|
| Width | 38,5 mm |
| Height | 50 mm |
| Dimension L | 41 mm |
| Dimension G | M25x1,5 mm |
| Dimension L min. | 31,5 mm |
| Dimension L max. | 40 mm |
| Dimension L1 | 11 mm |
| Dimension L2 | 10 mm |
| Dimension L3 | 9 mm |
| Dimension D | 9 mm |
Technical data
| Darbeye dayanıklı | evet |
|---|---|
| Halojen İçermez | evet |
| Cam elyafı takviyeli | hayır |
| Patlamaya karşı korumalı | hayır |
| Çekme yükü azaltma imkanı | hayır |
| Koruma sınıfı | IP67 |
| Vida dişi | M25 x 1,5 |
| Delik sayısı | 1 |
| For Ex zone | Yok |
| Thread type | Metric |
| Bend protection | hayır |
| With locknut | evet |
| Sealing insert, multiple | hayır |
| Flat cable gland | hayır |
| Type of seal | Sealing ring |
| Splittable gland | evet |
| For Ex zone gas | Yok |
| For Ex zone dust | Yok |
| Thread increase | 1,5 mm |
| Nominal thread size | 25 |
| Sızdırmazlık alanı D min. | 5 mm |
| Sızdırmazlık alanı D maks. | 7 mm |
| Ölçü E1 (mm) | 38,5 mm |
| Dimension E2 | 33,8 mm |
| Version for | Düz |
| Vida dişi uzunluğu | 11 mm |
| WAF 1 | 35 mm |
| WAF 2 | 31 mm |
| Unstable torque | 4 Nm |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -20 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 80 °C |
| Aleve dayanıklı | acc. to VDE 0471/DIN 695 Part 2-1, test temperature 650°C |
| Boyut | M25 |
| Material | Polycarbonate |
| Colour | Light grey |
Environmental Data
| Packaging without plastic | evet |
|---|
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,1185 kg CO2e / 1 Adet |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (3)
Instructions and Aid (1)
Product images (5)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Vida dişi
Delik sayısı
Sealing insert, multiple
Colour
Item no.
V-TEC TB25 05-07
M25 x 1,5
1
hayır
Light grey
2024912
V-TEC TB25 09-11
M25 x 1,5
1
hayır
Light grey
2024913
V-TEC TB25 11-13
M25 x 1,5
1
hayır
Light grey
2024916
V-TEC TB25 12-15
M25 x 1,5
1
hayır
Light grey
2024919
V-TEC TB25 14-18
M25 x 1,5
1
hayır
Light grey
2024922
V-TEC TB25 18-20
M25 x 1,5
1
hayır
Light grey
2024925
V-TEC TB25 05-07
Item no.
2024912
Vida dişi
M25 x 1,5
Delik sayısı
1
Sealing insert, multiple
hayır
Colour
Light grey
V-TEC TB25 09-11
Item no.
2024913
Vida dişi
M25 x 1,5
Delik sayısı
1
Sealing insert, multiple
hayır
Colour
Light grey
V-TEC TB25 11-13
Item no.
2024916
Vida dişi
M25 x 1,5
Delik sayısı
1
Sealing insert, multiple
hayır
Colour
Light grey
V-TEC TB25 12-15
Item no.
2024919
Vida dişi
M25 x 1,5
Delik sayısı
1
Sealing insert, multiple
hayır
Colour
Light grey
V-TEC TB25 14-18
Item no.
2024922
Vida dişi
M25 x 1,5
Delik sayısı
1
Sealing insert, multiple
hayır
Colour
Light grey
V-TEC TB25 18-20
Item no.
2024925
Vida dişi
M25 x 1,5
Delik sayısı
1
Sealing insert, multiple
hayır
Colour
Light grey


