Divisible cable gland, seal insert, 1 cable, light grey
Type V-TEC TB32 09-13
|Item no. 2024972
|EAN 4012196536696




Item no. / Type
Smallest selling unit: 5 piece
5piece
piece
Description
The splittable cable gland V-TEC TB.. ensures - like all V-TEC glands - a secure sealing of the cable. The installation of pre-terminated cables or function cables, for example, is easy and quick, thanks to the splitting of the cable gland.
The V-TEC TB is also unbeatable when refitting an existing installation and as a "repair gland". There is no need to disassemble pre-mounted cables, it can be installed without interrupting the production process.
The gland set consists of an intermediate support, a cap nut and the seal. Of course, the split locknut is also in the scope of delivery.
The V-TEC TB is also unbeatable when refitting an existing installation and as a "repair gland". There is no need to disassemble pre-mounted cables, it can be installed without interrupting the production process.
The gland set consists of an intermediate support, a cap nut and the seal. Of course, the split locknut is also in the scope of delivery.
The various sealing inserts provide the option of sealing cables of different cable diameters according to the selected sealing insert. The ideal aiding tool is the pair of spreading pliers which can be used to open the sealing insert. With this tool, inserting the individual cables is quick and easy.
Technical data
Dimensions
| Length | 46 mm |
|---|---|
| Width | 51,5 mm |
| Height | 53,5 mm |
| Dimension L | 41 mm |
| Dimension G | M32x1,5 mm |
| Dimension L min. | 32 mm |
| Dimension L max. | 41 mm |
| Dimension L1 | 14 mm |
| Dimension L2 | 10 mm |
| Dimension L3 | 12 mm |
| Dimension D | 13 mm |
Technical data
| Darbeye dayanıklı | evet |
|---|---|
| Halojen İçermez | evet |
| Cam elyafı takviyeli | hayır |
| Patlamaya karşı korumalı | hayır |
| Çekme yükü azaltma imkanı | hayır |
| Koruma sınıfı | IP67 |
| Vida dişi | M32 x 1,5 |
| Delik sayısı | 1 |
| For Ex zone | Yok |
| Thread type | Metric |
| Bend protection | hayır |
| With locknut | evet |
| Sealing insert, multiple | hayır |
| Flat cable gland | hayır |
| Type of seal | Sealing ring |
| Splittable gland | evet |
| For Ex zone gas | Yok |
| For Ex zone dust | Yok |
| Thread increase | 1,5 mm |
| Nominal thread size | 32 |
| Sızdırmazlık alanı D min. | 9 mm |
| Sızdırmazlık alanı D maks. | 13 mm |
| Ölçü E1 (mm) | 51,5 mm |
| Dimension E2 | 45 mm |
| Version for | Düz |
| Vida dişi uzunluğu | 14 mm |
| WAF 1 | 46 mm |
| WAF 2 | 40 mm |
| Unstable torque | 8 Nm |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -20 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 80 °C |
| Aleve dayanıklı | acc. to VDE 0471/DIN 695 Part 2-1, test temperature 650°C |
| Boyut | M32 |
| Material | Polycarbonate |
| Colour | Light grey |
Environmental Data
| Packaging without plastic | evet |
|---|
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,3287 kg CO2e / 1 Adet |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (3)
Instructions and Aid (1)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Vida dişi
Delik sayısı
Sealing insert, multiple
Colour
Item no.
V-TEC TB32 09-13
M32 x 1,5
1
hayır
Light grey
2024972
V-TEC TB32 11-15
M32 x 1,5
1
hayır
Light grey
2024974
V-TEC TB32 14-18
M32 x 1,5
1
hayır
Light grey
2024976
V-TEC TB32 17-20
M32 x 1,5
1
hayır
Light grey
2024978
V-TEC TB32 20-25
M32 x 1,5
1
hayır
Light grey
2024980
V-TEC TB32 24-26
M32 x 1,5
1
hayır
Light grey
2024982
V-TEC TB32 09-13
Item no.
2024972
Vida dişi
M32 x 1,5
Delik sayısı
1
Sealing insert, multiple
hayır
Colour
Light grey
V-TEC TB32 11-15
Item no.
2024974
Vida dişi
M32 x 1,5
Delik sayısı
1
Sealing insert, multiple
hayır
Colour
Light grey
V-TEC TB32 14-18
Item no.
2024976
Vida dişi
M32 x 1,5
Delik sayısı
1
Sealing insert, multiple
hayır
Colour
Light grey
V-TEC TB32 17-20
Item no.
2024978
Vida dişi
M32 x 1,5
Delik sayısı
1
Sealing insert, multiple
hayır
Colour
Light grey
V-TEC TB32 20-25
Item no.
2024980
Vida dişi
M32 x 1,5
Delik sayısı
1
Sealing insert, multiple
hayır
Colour
Light grey
V-TEC TB32 24-26
Item no.
2024982
Vida dişi
M32 x 1,5
Delik sayısı
1
Sealing insert, multiple
hayır
Colour
Light grey

