Divisible cable gland, seal insert enclosed, light grey
Type V-TEC TB25
|Item no. 2024910
|EAN 4012196334506





Item no. / Type
2024910 / V-TEC TB25
Vida dişi
M25 x 1,5
Delik sayısı
0
Sealing insert, multiple
hayır
Colour
Light grey
Smallest selling unit: 5 piece
5piece
piece
Description
The splittable cable gland V-TEC TB.. ensures - like all V-TEC glands - a secure sealing of the cable. The installation of pre-terminated cables or function cables, for example, is easy and quick, thanks to the splitting of the cable gland.
The V-TEC TB is also unbeatable when refitting an existing installation and as a "repair gland". There is no need to disassemble pre-mounted cables, it can be installed without interrupting the production process.
The gland set consists of an intermediate support, a cap nut and the seal. Of course, the split locknut is also in the scope of delivery.
The V-TEC TB is also unbeatable when refitting an existing installation and as a "repair gland". There is no need to disassemble pre-mounted cables, it can be installed without interrupting the production process.
The gland set consists of an intermediate support, a cap nut and the seal. Of course, the split locknut is also in the scope of delivery.
The closed sealing insert provides the option of universally drilling the required sealing diameter(s). The ideal aiding tool is the pair of spreading pliers which can be used to open the sealing insert. With this tool, inserting the individual cables is quick and easy.
Technical data
Dimensions
| Length | 35 mm |
|---|---|
| Width | 38,5 mm |
| Height | 50 mm |
| Dimension L | 41 mm |
| Dimension G | M25x1,5 mm |
| Dimension L min. | 31,5 mm |
| Dimension L max. | 40 mm |
| Dimension L1 | 11 mm |
| Dimension L2 | 10 mm |
| Dimension L3 | 9 mm |
| Dimension D | 21 mm |
Technical data
| Darbeye dayanıklı | evet |
|---|---|
| Halojen İçermez | evet |
| Cam elyafı takviyeli | hayır |
| Patlamaya karşı korumalı | hayır |
| Çekme yükü azaltma imkanı | hayır |
| Koruma sınıfı | IP67 |
| Vida dişi | M25 x 1,5 |
| Delik sayısı | 0 |
| For Ex zone | Yok |
| Thread type | Metric |
| Bend protection | hayır |
| With locknut | evet |
| Sealing insert, multiple | hayır |
| Flat cable gland | hayır |
| Type of seal | Sealing ring |
| Splittable gland | evet |
| For Ex zone gas | Yok |
| For Ex zone dust | Yok |
| Thread increase | 1,5 mm |
| Nominal thread size | 25 |
| WAF | 35 |
| Ölçü E1 (mm) | 38,5 mm |
| Dimension E2 | 33,8 mm |
| Version for | Düz |
| Vida dişi uzunluğu | 11 mm |
| WAF 1 | 35 mm |
| WAF 2 | 31 mm |
| Unstable torque | 4 Nm |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -20 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 80 °C |
| Aleve dayanıklı | acc. to VDE 0471/DIN 695 Part 2-1, test temperature 650°C |
| Boyut | M25 |
| Material | Polycarbonate |
| Colour | Light grey |
Environmental Data
| Packaging without plastic | evet |
|---|
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,1344 kg CO2e / 1 Adet |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (3)
Instructions and Aid (1)
Product images (4)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Vida dişi
Delik sayısı
Sealing insert, multiple
Colour
Item no.
V-TEC TB25
M25 x 1,5
0
hayır
Light grey
2024910
V-TEC TB25
Item no.
2024910
Vida dişi
M25 x 1,5
Delik sayısı
0
Sealing insert, multiple
hayır
Colour
Light grey


