Earth rod OMEX, hot galvanised, 20 mm
Type 219 20 OMEX FT
|Item no. 5000017
|EAN 4012195371298



Item no. / Type
Length
External diameter
Smallest selling unit: 5 piece
5piece
piece
Description
219/..: Çok dayanıklı tipte çubuk topraklayıcı
• DIN 48852'ye uygun, Form Z, "OMEX" sistemi
• Tespit etmek için saplamalı ve delikli
• Sertleştirilmiş çelik pimli
• FT versiyonu, min. 60 µm çinko kaplamadır
• VDE 0185-305'e (IEC 62305) uygundur
• DIN 48852'ye uygun, Form Z, "OMEX" sistemi
• Tespit etmek için saplamalı ve delikli
• Sertleştirilmiş çelik pimli
• FT versiyonu, min. 60 µm çinko kaplamadır
• VDE 0185-305'e (IEC 62305) uygundur
Technical data
Dimensions
| Length | 1500 mm |
|---|---|
| Dimension D | 20 mm |
Technical data
| Profile type | Round D=20 mm |
|---|---|
| External diameter | 20 mm |
| Short-circuit current (50 HZ)(1 s;≤300°C) | 7,9 kA |
| Lightning current carrying capacity | H/100 kA |
| Boyut | 1,5m |
| Surface | Hot-dip galvanised |
| Material | Steel |
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 10,3243 kg CO2e / 1 Adet |
|---|
Accessories
Mounting accessories
Article
Type
Item no.
Amount
2710 20 FT
5001218
Smallest selling unit: 5 piece
5piece
piece
2730 20 FT
5001404
Smallest selling unit: 5 piece
5piece
piece
2760 20 FT
5001641
Smallest selling unit: 5 piece
5piece
piece

Item no. 3041204
Driving spike for OMEX earth rodType
1819 20
Smallest selling unit: 5 piece
5piece
piece

Item no. 3042200
Driving head for ST, BP and OMEX earth rodsType
1820 20
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece

Item no. 5001218
Connection clip for earthing rod to round cables Rd 8−10Type
2710 20 FT
Smallest selling unit: 5 piece
5piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (3)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
External diameter
Material
Item no.
219 20 OMEX FT
1500
20
Steel
5000017
219 20 OMEX FT
2000
20
Steel
5000203
Length
219 20 OMEX FT
Item no.
5000017
Length
1500
External diameter
20
Material
Steel
219 20 OMEX FT
Item no.
5000203
Length
2000
External diameter
20
Material
Steel




