Electrogalvanised steel pipe, without thread
Type S16W G
|Item no. 2046840
|EAN 4012195924647



Item no. / Type
Ölçü M (mm)
External diameter
Smallest selling unit: 30 m
30m
m
Description
Electrical installation pipe without threaded ends according to EN 61386-1 for mechanical protection of cables. With burr-free inner wall.
Technical data
Dimensions
| Length | 3000 mm |
|---|---|
| Dimension L | 3000 mm |
| Dimension t | 1 mm |
| Ölçü M (mm) | M16 |
| Dimension D | 16 mm |
Technical data
| Yüzey parlatılmış | hayır |
|---|---|
| Classification code | 44571 |
| Pipe version | Rigid without thread |
| Sıva altı | evet |
| Sıva üstü | evet |
| Beton tesisatı | evet |
| Machines and system installation | hayır |
| Döşeme altı tesisat (bitümen, sıcak asfalt) | evet |
| Döşeme altı tesisat (Zemin) | evet |
| Açık alanlarda kurulum | hayır |
| Ahşap üzerine kurulum | evet |
| Cavity wall installation | evet |
| Toprak içinde kurulum | hayır |
| With sleeve | hayır |
| External diameter | 16 mm |
| Brushed surface | hayır |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -45 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 400 °C |
| Boyut | Ø16, 3000mm |
| Surface | Electrogalvanized |
| Material | Steel |
| Connection 1, installation pipe | Pipe end |
| Connection 2, installation pipe | Pipe end |
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,7384 kg CO2e / 1 Metre |
|---|
Accessories
Mounting accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
129 TB M16
2047812
Smallest selling unit: 50 piece
50piece
piece

Item no. 2047812
Pipe end cap, splittable, metric, light greyType
129 TB M16
Smallest selling unit: 50 piece
50piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (6)
Declarations (4)
Certificates (2)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Ölçü M (mm)
External diameter
Item no.
S16W G
M16
16
2046840
S20W G
M20
20
2046841
S25W G
M25
25
2046842
S32W G
M32
32
2046843
S40W G
M40
40
2046844
S50W G
M50
50
2046845
S63W G
M63
63
2046846
Ölçü M
(mm)
External diameter
S16W G
Item no.
2046840
Ölçü M (mm)
M16
External diameter
16
S20W G
Item no.
2046841
Ölçü M (mm)
M20
External diameter
20
S25W G
Item no.
2046842
Ölçü M (mm)
M25
External diameter
25
S32W G
Item no.
2046843
Ölçü M (mm)
M32
External diameter
32
S40W G
Item no.
2046844
Ölçü M (mm)
M40
External diameter
40
S50W G
Item no.
2046845
Ölçü M (mm)
M50
External diameter
50
S63W G
Item no.
2046846
Ölçü M (mm)
M63
External diameter
63




