End piece, trunking type WDK 15040
Type WDK HE15040RW
|Item no. 6193110
|EAN 4012196975624



Item no. / Type
Dimension H
Dimension b
Dimension a
Colour
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece
Description
End piece to close the WDK trunking.
The end pieces are pushed onto the WDK trunking and are fixed on the connector by spring force.
The end pieces are pushed onto the WDK trunking and are fixed on the connector by spring force.
Technical data
Dimensions
| Length | 17 mm |
|---|---|
| Width | 40 mm |
| Height | 17 mm |
| Dimension H | 40 mm |
| Dimension b | 17 mm |
| Dimension a | 40 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Halogen-free | no |
| Protective film | no |
| Protection rating | IP30 |
| Protection rating IK code | IK04 |
| Version for | Left/right |
| Fastening type | Lockable |
| Permitted temperature range, min. | -5 °C |
| Permitted temperature range, max. | 60 °C |
| Dimension | 15x40mm |
| Material | Polyvinylchloride |
| Colour | Pure white; RAL 9010 |
| Antibacterial treatment | no |
Environmental Data
0,0169 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging without plastic | yes |
|---|
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 0,0169 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (2)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (4)
Instructions and Aid (3)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Dimension H
Dimension b
Dimension a
Colour
Item no.
WDK HE15040GR
40
17
40
Stone grey; RAL 7030
6158722
WDK HE15040CW
40
17
40
Cream; RAL 9001
6162525
WDK HE15040RW
40
17
40
Pure white; RAL 9010
6193110
Colour
WDK HE15040GR
Item no.
6158722
Dimension H
40
Dimension b
17
Dimension a
40
Colour
Stone grey; RAL 7030
WDK HE15040CW
Item no.
6162525
Dimension H
40
Dimension b
17
Dimension a
40
Colour
Cream; RAL 9001
WDK HE15040RW
Item no.
6193110
Dimension H
40
Dimension b
17
Dimension a
40
Colour
Pure white; RAL 9010

