End piece, trunking type WDK 40040
Type WDK HE40040RW
|Item no. 6193218
|EAN 4012196712939



Item no. / Type
Dimension H
Dimension b
Dimension a
Colour
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece
Description
End piece to close the WDK trunking.
The end pieces are pushed onto the trunking and kept in place by the spring action.
The end pieces are pushed onto the trunking and kept in place by the spring action.
Technical data
Dimensions
| Length | 17 mm |
|---|---|
| Width | 40 mm |
| Height | 40 mm |
| Dimension H | 40 mm |
| Dimension b | 40 mm |
| Dimension a | 40 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Halogen-free | no |
| Protective film | no |
| Protection rating | IP30 |
| Protection rating IK code | IK04 |
| Version for | Left/right |
| Fastening type | Lockable |
| Permitted temperature range, min. | -5 °C |
| Permitted temperature range, max. | 60 °C |
| Dimension | 40x40mm |
| Material | Polyvinylchloride |
| Colour | Pure white; RAL 9010 |
| Antibacterial treatment | no |
Environmental Data
0,0224 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 0,0224 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (2)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (4)
Instructions and Aid (3)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Dimension H
Dimension b
Dimension a
Colour
Item no.
WDK HE40040GR
40
40
40
Stone grey; RAL 7030
6158773
WDK HE40040CW
40
40
40
Cream; RAL 9001
6162592
WDK HE40040LGR
40
40
40
Light grey; RAL 7035
6183727
WDK HE40040RW
40
40
40
Pure white; RAL 9010
6193218
Colour
WDK HE40040GR
Item no.
6158773
Dimension H
40
Dimension b
40
Dimension a
40
Colour
Stone grey; RAL 7030
WDK HE40040CW
Item no.
6162592
Dimension H
40
Dimension b
40
Dimension a
40
Colour
Cream; RAL 9001
WDK HE40040LGR
Item no.
6183727
Dimension H
40
Dimension b
40
Dimension a
40
Colour
Light grey; RAL 7035
WDK HE40040RW
Item no.
6193218
Dimension H
40
Dimension b
40
Dimension a
40
Colour
Pure white; RAL 9010

