End piece, trunking type WDK 40060
Type WDK HE40060RW
|Item no. 6193226
|EAN 4012196797479



Item no. / Type
Dimension H
Dimension b
Dimension a
Colour
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece
Description
End piece to close the WDK trunking.
The end pieces are pushed onto the trunking and kept in place by the spring action.
The end pieces are pushed onto the trunking and kept in place by the spring action.
Technical data
Dimensions
| Length | 27,5 mm |
|---|---|
| Width | 60 mm |
| Height | 40 mm |
| Dimension H | 60 mm |
| Dimension b | 40 mm |
| Dimension a | 60 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Halogen-free | no |
| Protective film | no |
| Protection rating | IP30 |
| Protection rating IK code | IK04 |
| Version for | Left/right |
| Fastening type | Lockable |
| Permitted temperature range, min. | -5 °C |
| Permitted temperature range, max. | 60 °C |
| Dimension | 40x60mm |
| Material | Polyvinylchloride |
| Colour | Pure white; RAL 9010 |
| Antibacterial treatment | no |
Environmental Data
0,0536 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging without plastic | yes |
|---|
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 0,0536 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (2)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (4)
Instructions and Aid (3)
Product images (2)
3D data downloads (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Dimension H
Dimension b
Dimension a
Colour
Item no.
WDK HE40060GR
60
40
60
Stone grey; RAL 7030
6021492
WDK HE40060CW
60
40
60
Cream; RAL 9001
6162606
WDK HE40060LGR
60
40
60
Light grey; RAL 7035
6183735
WDK HE40060RW
60
40
60
Pure white; RAL 9010
6193226
Colour
WDK HE40060GR
Item no.
6021492
Dimension H
60
Dimension b
40
Dimension a
60
Colour
Stone grey; RAL 7030
WDK HE40060CW
Item no.
6162606
Dimension H
60
Dimension b
40
Dimension a
60
Colour
Cream; RAL 9001
WDK HE40060LGR
Item no.
6183735
Dimension H
60
Dimension b
40
Dimension a
60
Colour
Light grey; RAL 7035
WDK HE40060RW
Item no.
6193226
Dimension H
60
Dimension b
40
Dimension a
60
Colour
Pure white; RAL 9010

