End piece, trunking type WDK 40090
Type WDK HE40090CW
|Item no. 6162614
|EAN 4012196109579



Item no. / Type
Dimension H
Dimension b
Dimension a
Colour
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece
Description
End piece to close the WDK trunking.
The end pieces are pushed onto the trunking and kept in place by the spring action.
The end pieces are pushed onto the trunking and kept in place by the spring action.
Technical data
Dimensions
| Length | 27,5 mm |
|---|---|
| Width | 90 mm |
| Height | 40 mm |
| Dimension H | 90 mm |
| Dimension b | 40 mm |
| Dimension a | 90 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Halogen-free | no |
| Protective film | no |
| Protection rating | IP30 |
| Protection rating IK code | IK04 |
| Version for | Left/right |
| Fastening type | Lockable |
| Permitted temperature range, min. | -5 °C |
| Permitted temperature range, max. | 60 °C |
| Dimension | 40x90mm |
| Material | Polyvinylchloride |
| Colour | Cream; RAL 9001 |
| Antibacterial treatment | no |
Environmental Data
0,0502 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging without plastic | yes |
|---|
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 0,0502 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (2)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (4)
Instructions and Aid (3)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Dimension H
Dimension b
Dimension a
Colour
Item no.
WDK HE40090GR
90
40
90
Stone grey; RAL 7030
6021506
WDK HE40090CW
90
40
90
Cream; RAL 9001
6162614
WDK HE40090LGR
90
40
90
Light grey; RAL 7035
6183743
WDK HE40090RW
90
40
90
Pure white; RAL 9010
6193234
Colour
WDK HE40090GR
Item no.
6021506
Dimension H
90
Dimension b
40
Dimension a
90
Colour
Stone grey; RAL 7030
WDK HE40090CW
Item no.
6162614
Dimension H
90
Dimension b
40
Dimension a
90
Colour
Cream; RAL 9001
WDK HE40090LGR
Item no.
6183743
Dimension H
90
Dimension b
40
Dimension a
90
Colour
Light grey; RAL 7035
WDK HE40090RW
Item no.
6193234
Dimension H
90
Dimension b
40
Dimension a
90
Colour
Pure white; RAL 9010

