Equipotential busbar OBO Green
Type 1809 NR ECO
|Item no. 5015075
|EAN 4012195931669



Item no. / Type
5015075 / 1809 NR ECO
Length
188 mm
Width
52 mm
Height
44,5 mm
Colour
White
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
The OBO Green equipotential busbar is a solution manufactured from cellulose acetate CA for the installation of the equipotential bonding according to DIN VDE 0100-410/-540 and lightning protection equipotential bonding according to DIN VDE 0185-305. The basic material is widely used in the paper industry.
• Base plate and cover hood made of CA, white
• Sealable and labellable cover
• Contact strip made of brass
• Bolts and crossbar made of electrogalvanised steel
• Capable of carrying lightning current 100 kA (10/350)
Connection options:
• 7x single or multi-wire cables to 25 mm² or fine-wire cables to 16 mm²
• 1x round conductor Rd 8–10
• 1x flat strip to FL 30 or round conductor Rd 8–10
with lead-sealable cover hood from renewable resources
• Base plate and cover hood made of CA, white
• Sealable and labellable cover
• Contact strip made of brass
• Bolts and crossbar made of electrogalvanised steel
• Capable of carrying lightning current 100 kA (10/350)
Connection options:
• 7x single or multi-wire cables to 25 mm² or fine-wire cables to 16 mm²
• 1x round conductor Rd 8–10
• 1x flat strip to FL 30 or round conductor Rd 8–10
with lead-sealable cover hood from renewable resources
Technical data
Dimensions
| Length | 188 mm |
|---|---|
| Width | 52 mm |
| Height | 44,5 mm |
Technical data
| Insulator | evet |
|---|---|
| Quantity of round conductor connections, total | 1 |
| Quantity of round conductor connections 8 mm | 0 |
| Quantity of round conductor connections 10 mm | 0 |
| Quantity of round conductor connections 8-10 mm | 1 |
| Quantity of flat conductor connections up to 30 mm | 1 |
| Quantity of flat conductor connections up to 40 mm | 0 |
| Quantity of cable connections up to 6 mm², rigid | 0 |
| Quantity of cable connections up to 16 mm², rigid | 0 |
| Quantity of cable connections up to 25 mm², rigid | 7 |
| Quantity of cable connections up to 95 mm², rigid | 0 |
| Material of the contact rail | Brass |
| Material of the terminal | Rustproof steel (V2A) |
| Version for | With cover hood |
| Lightning current carrying capacity | H/100 kA |
| Type | Fixed structure |
| Boyut | 188mm |
| Material | Lead-free brass |
| Colour | White |
Environmental Data
| Packaging without plastic | evet |
|---|---|
| CO2-reduced material | evet |
| Reusable after dissassembly/dismantling | evet |
|---|
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 1,0222 kg CO2e / 1 Adet |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (3)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Colour
Item no.
1809 NR
188
52
44,5
White
5015075
1809 NR
Item no.
5015075
Length
188
Width
52
Height
44,5
Colour
White


