External connector
Type AVL 60 FS
|Item no. 6208770
|EAN 4012196960262



Item no. / Type
6208770 / AVL 60 FS
Height
65 mm
Plate thickness
2 mm
Surface
Strip galvanized
Material
Steel
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece
Description
External connector for mechanical connection of cable ladder sections for routing types with cable ladders for the maintenance of electrical function to DIN 4102 Part 12. Including bolts.
Technical data
Dimensions
| Length | 135 mm |
|---|---|
| Width | 30 mm |
| Height | 65 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | yes |
|---|---|
| Wide-span version | no |
| Paslanmaz çelik, mordanlı | no |
| Plate thickness | 2 mm |
| Kafes kablo kanalı için uygun | no |
| Kablo merdiveni için uygun | yes |
| Kablo kanalı için uygun | no |
| Adjustable connector, horizontal | no |
| Articulated connector, vertical | no |
| Suitable for cable tray system height | 65 mm |
| Version for | Straight connector |
| Connection type | Screw connector |
| Boyut | 135x65x30 |
| Surface | Strip galvanized |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,8711 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (3)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Height
Plate thickness
Surface
Material
Item no.
AVL 60 FS
65
2
Strip galvanized
Steel
6208770
AVL 60 FS
Item no.
6208770
Height
65
Plate thickness
2
Surface
Strip galvanized
Material
Steel




