Falling vertical bend EI60 for PLCS D060810 fire protection duct
Type PLCS VF060810
|Item no. 7217940
|EAN 4012196836826



Item no. / Type
Dimension L
Dimension B
Dimension H
Dimension b
Dimension h
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Falling vertical bend for PYROLINE® Con S EI60 fire protection duct, type PLCS D060810, consisting of fibreglass light concrete which is resistant to water and frost for the creation of vertical changes of direction (45°) in the duct. Mounted connectors ensure quick mounting in situ, whilst loosely placed covers ensure quick inspection and reassignment.
Including connection screws and sealing strips.
Including connection screws and sealing strips.
Technical data
Dimensions
| Dimension L | 207 mm |
|---|---|
| Dimension B | 208 mm |
| Dimension H | 150 mm |
| Dimension b | 100 mm |
| Dimension h | 80 mm |
Technical data
| Angle of the bend | 45 ° |
|---|---|
| Cover fastening | Loose |
| With perforation | no |
| Koruma kılıfı | Without |
| İzolasyon malzemesi içeriği | Glass-fibre lightweight concrete |
| Alev alabilir taraf sayısı | 4 |
| Classification EI − installation duct | 60 |
| Boyut | 100x80 |
| Material | Fibreglass lightweight concrete |
| Colour | Grey |
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (4)
Declarations (2)
Certificates (1)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Dimension L
Dimension B
Dimension H
Dimension b
Dimension h
Colour
Item no.
PLCS VF060810
207
208
150
100
80
Grey
7217940
PLCS VF061220
224
308
190
200
120
Grey
7217944
Dimension L
Dimension B
Dimension H
Dimension b
Dimension h
PLCS VF060810
Item no.
7217940
Dimension L
207
Dimension B
208
Dimension H
150
Dimension b
100
Dimension h
80
Colour
Grey
PLCS VF061220
Item no.
7217944
Dimension L
224
Dimension B
308
Dimension H
190
Dimension b
200
Dimension h
120
Colour
Grey


