Falling vertical bend EI90 for PLCS D090810 fire protection duct
Type PLCS VF090810
|Item no. 7217950
|EAN 4012196836857



Item no. / Type
Dimension L
Dimension B
Dimension H
Dimension b
Dimension h
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Vertical bend, falling, for PYROLINE® Con S EI90 fire protection duct, type PLCS D090810, consisting of fibreglass light concrete which is resistant to water and frost for the creation of vertical changes of direction (45°) in the duct. Mounted connectors ensure quick mounting in situ, whilst loosely placed covers ensure quick inspection and reassignment.
Including connection screws and sealing strips.
Including connection screws and sealing strips.
Technical data
Dimensions
| Dimension L | 224 mm |
|---|---|
| Dimension B | 248 mm |
| Dimension H | 190 mm |
| Dimension b | 100 mm |
| Dimension h | 80 mm |
Technical data
| Angle of the bend | 45 ° |
|---|---|
| Cover fastening | Loose |
| With perforation | no |
| Koruma kılıfı | Without |
| İzolasyon malzemesi içeriği | Glass-fibre lightweight concrete |
| Alev alabilir taraf sayısı | 4 |
| Classification EI − installation duct | 90 |
| Boyut | 100x80 |
| Material | Fibreglass lightweight concrete |
| Colour | Grey |
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (4)
Declarations (2)
Certificates (1)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Dimension L
Dimension B
Dimension H
Dimension b
Dimension h
Colour
Item no.
PLCS VF090810
224
248
190
100
80
Grey
7217950
PLCS VF091220
240
348
230
200
120
Grey
7217954
Dimension L
Dimension B
Dimension H
Dimension b
Dimension h
PLCS VF090810
Item no.
7217950
Dimension L
224
Dimension B
248
Dimension H
190
Dimension b
100
Dimension h
80
Colour
Grey
PLCS VF091220
Item no.
7217954
Dimension L
240
Dimension B
348
Dimension H
230
Dimension b
200
Dimension h
120
Colour
Grey


