Fastening clip 1594, single-lobe, heavy-duty version
Type 1594 22 G
|Item no. 1310925
|EAN 4012195106159



Item no. / Type
1310925 / 1594 22 G
For diameter
22
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece
Description
For earthing cable fastening to house connection boxes.
Levanisit coated.
Levanisit coated.
Technical data
Dimensions
| Length | 65 mm |
|---|---|
| Width | 25 mm |
| Height | 18 mm |
| Dimension L | 65 mm |
| Dimension H | 18 mm |
| Dimension H1 | 11 mm |
| Dimension D | 22 mm |
Technical data
| Material thickness | 2 mm |
|---|---|
| For diameter | 22 |
| Hole size | 6 |
| Halogen-free | yes |
| UV-resistant | yes |
| Plastic-covered | no |
| Suitable in fire protection area | no |
| Number of cables/pipes | 1 |
| Distance to the wall | no |
| Dimension | 22mm |
| Surface | Electrogalvanized |
| Material | Steel |
| Colour | Stone grey; RAL 7030 |
Environmental Data
0,065 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 0,065 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (2)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
For diameter
Item no.
1594 22 G
22
1310925
1594 22 G
Item no.
1310925
For diameter
22

