Fastening clip 605, medium duty, aluminium
Type 605 16 ALU
|Item no. 1017799
|EAN 4012195449539



Item no. / Type
For diameter
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece
Description
Fastening clip, double-lobe, 16 mm
Technical data
Dimensions
| Length | 44 mm |
|---|---|
| Width | 12 mm |
| Height | 14,5 mm |
| Dimension A | 44 mm |
| Dimension d | 4,5 mm |
| Dimension B | 32 mm |
| Dimension H | 14,5 mm |
| Dimension t | 1 mm |
| Dimension b | 12 mm |
| Dimension e | 6 mm |
| Dimension D | 16 mm |
Technical data
| Material thickness | 1 mm |
|---|---|
| For diameter | 16 |
| Hole size | 4,5 x 6 |
| Halogen-free | yes |
| UV-resistant | yes |
| Plastic-covered | no |
| Suitable in fire protection area | no |
| Number of cables/pipes | 1 |
| Nominal diameter | 16 mm |
| Distance to the wall | no |
| Version for | Two-lobe |
| Fastening type | Screw hole |
| Clamping range D, min. | 16 mm |
| Clamping range D, max. | 16 mm |
| Dimension | 16mm |
| Material | Aluminium |
Environmental Data
0,0371 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging without plastic | yes |
|---|
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 0,0371 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (4)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
For diameter
Item no.
605 16 ALU
16
1017799
605 20 ALU
20
1017837
605 25 ALU
25
1017861
605 32 ALU
32
1017926
605 40 ALU
40
1017950
605 50 ALU
50
1017980
605 63 ALU
63
1017997
For diameter
605 16 ALU
Item no.
1017799
For diameter
16
605 20 ALU
Item no.
1017837
For diameter
20
605 25 ALU
Item no.
1017861
For diameter
25
605 32 ALU
Item no.
1017926
For diameter
32
605 40 ALU
Item no.
1017950
For diameter
40
605 50 ALU
Item no.
1017980
For diameter
50
605 63 ALU
Item no.
1017997
For diameter
63
