FineController FC-SAT for SAT systems and receivers
Type FC-SAT-D
|Item no. 5092816
|EAN 4012195035176



Item no. / Type
5092816 / FC-SAT-D
Country-specific version
D
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Type 3 combined surge protection to EN 61643-11,
designed for use on satellite systems and receivers.
• Adapter connector
• Cut-off unit and function display
• With increased contact protection
• Incl. 0.5 m connection cable in white (double-shielded)
• Maximum continuous voltage, TV connection 72 V DC / 1.5 A (25 °C)
• Limit frequency: type 2.5 GHz (75 Ohm system)
Note: The technical data in the table below refers to the power supply.
designed for use on satellite systems and receivers.
• Adapter connector
• Cut-off unit and function display
• With increased contact protection
• Incl. 0.5 m connection cable in white (double-shielded)
• Maximum continuous voltage, TV connection 72 V DC / 1.5 A (25 °C)
• Limit frequency: type 2.5 GHz (75 Ohm system)
Note: The technical data in the table below refers to the power supply.
Technical data
Technical data
| Protection level (L-N / L/N-PE) | <1200 / <1500 V |
|---|---|
| Telekomünikasyon kontağı | no |
| Söndürmeli | no |
| Cihazda sinyalizasyon | Visual |
| Koruma sınıfı | IP20 |
| Koruma seviyesi (L-N) | < 1,2 kV |
| Koruma seviyesi (N-PE) | < 1,5 kV |
| Anma gerilimi | 230 V |
| Test class, type 3 | yes |
| With interference suppression filter | no |
| Frequency range, max. | 2400 |
| Cut-off frequency | 2400 MHz |
| Country-specific version | D |
| En yüksek sürekli gerilim | 275 V |
| SPD to IEC 61643-1 | Class III |
| EN 61643-11 standardına göre talep sınıfı | Type 3 |
| Lightning protection zone LPZ | 2→3 |
| Protection level | < 1,5 kV |
| Anma deşarj akımı | 3 kA |
| Anma yük akımı | 16 A |
| Devreye girme süresi | <25 ns |
| Maximum back-up fuse | 16 A |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -25 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 75 °C |
| Boyut | 230V |
| Colour | Pure white; RAL 9010 |
Network
| Frequency range, min. | 0 |
|---|
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,0106 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (2)
Instructions and Aid (3)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Country-specific version
Item no.
FC-SAT-D
D
5092816
FC-SAT-D
Item no.
5092816
Country-specific version
D


