Fire protection duct PYROLINE® Con D BSK I120/E90
Type BSK 121016
|Item no. 7215228
|EAN 4012196887538




Item no. / Type
Length
Dimension B
Dimension H
Dimension b
Dimension h
This item is a discontinued product!
Smallest selling unit: 1 m
1m
m
Description
Fire protection duct made from water and frost-proof fibreglass light concrete of building material class A1 according to EN 13501-1 for fireproof laying of cables in rescue and emergency routes, and for the maintenance of electrical functionality of safety-relevant systems. Classification I120 as I duct according to DIN 4102 Part 11 and classification E90 as E duct according to DIN 4102 Part 12.
Mounting of the duct directly on walls or under ceilings.
Including countersunk head screws and sealing strips.
Mounting of the duct directly on walls or under ceilings.
Including countersunk head screws and sealing strips.
Technical data
Dimensions
| Length | 1000 mm |
|---|---|
| Dimension B | 280 mm |
| Dimension H | 185 mm |
| Dimension b | 160 mm |
| Dimension h | 105 mm |
Technical data
| With perforation | no |
|---|---|
| Partitions possible | yes |
| Yangına dayanıklılık sınıfı I - Tesisat kanalı | 120 |
| Yangına dayanıklılık sınıfı E - Yangın durumunda akım beslemesini koruma | 90 |
| Koruma kılıfı | Without |
| İzolasyon malzemesi içeriği | Glass-fibre lightweight concrete |
| Alev alabilir taraf sayısı | 3 |
| Cover fastening | Screw |
| Boyut | 105x160 |
| Material | Fibreglass lightweight concrete |
| Colour | Grey |
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
KAD-8040
7215464
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
KAD-10040
7215462
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
LHS 20
7215288
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece
LHS 40
7215290
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece
LHS 60
7215292
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece

Item no. 7215464
Doubler for PYROLINE® Con fire protection ductType
KAD-8040
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece

Item no. 7215462
Doubler for PYROLINE® Con fire protection ductType
KAD-10040
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (2)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (2)
Certificates (2)
Instructions and Aid (1)
Product images (3)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Dimension B
Dimension H
Dimension b
Dimension h
Item no.
BSK 121016
1000
280
185
160
105
7215228
BSK 121026
1000
380
185
260
105
7215234
Dimension B
Dimension b
BSK 121016
Item no.
7215228
Length
1000
Dimension B
280
Dimension H
185
Dimension b
160
Dimension h
105
BSK 121026
Item no.
7215234
Length
1000
Dimension B
380
Dimension H
185
Dimension b
260
Dimension h
105






