FireBox T100 with plug-in seals, 2 fuse holders
Type T100ED 06A2F
|Item no. 7205758
|EAN 4012196812394



Item no. / Type
Clear internal dimensions
Giriş sayısı
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Junction box with two fuse holders and soft plug-in seals. Sufficiently large wiring compartment through diagonally arranged connection unit with completely pre-mounted, high-temperature-resistant ceramic terminals. Green-yellow labelled protective conductor terminal. Fastening on easily accessible external flaps. Approved for cable systems that maintain the electrical function according to DIN 4102 Part 12 with the classes E30, E60 and E90. Ceramic clamps have been tested according to DIN EN 60998-2-1:2004.
Including 2x MMSplus P 6x35 screw ties.
Including 2x MMSplus P 6x35 screw ties.
Technical data
Dimensions
| Length | 150 mm |
|---|---|
| Width | 116 mm |
| Height | 67 mm |
| Clear internal dimensions | 136x102x57 mm |
| Dimension L | 150 mm |
| Dimension B | 116 mm |
| Dimension H | 67 mm |
| Dimension L1 | 162 mm |
| Dimension L2 | 182 mm |
Technical data
| Darbeye dayanıklı | no |
|---|---|
| Halojen İçermez | yes |
| Giriş sayısı | 10 |
| Number of terminals | 7 |
| Arkadan giriş | no |
| Şeffaf kapak | no |
| Koruma sınıfı | IP66 |
| Anma gerilimi | 660 V |
| Expandable | no |
| Kapaklı | yes |
| Sealable | no |
| For Ex zone | Without |
| Measured insulation voltage Vi | 690 V |
| Maintain electrical functions | E 90 |
| Explosion-tested version | no |
| Type of housing penetration | Cuttable stepped membrane |
| Ekranlamalı | no |
| Weatherproof | no |
| For Ex zone gas | Without |
| For Ex zone dust | Without |
| Anma kesiti min. | 1,5 mm² |
| Anma kesiti maks. | 6 mm² |
| Shape | Rectangular |
| Equipment | Terminal |
| Cover | Not transparent |
| Cover fastening | Screwed |
| Boyut | 150x116x67 |
| Material | Polypropylene |
| Colour | Pastel orange; RAL 2003 |
| Single terminals | 3 |
| Double terminals | 3 |
| Protective terminal | 1 |
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 1,759 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Accessories
System accessories
Mounting accessories
Article
Type
Item no.
Amount
KS-E DE
7205423
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece

Item no. 7205570
Fuse holder for FireBox T seriesType
TE-FH 520
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (5)
Declarations (3)
Certificates (3)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Clear internal dimensions
Giriş sayısı
Koruma sınıfı
Colour
Item no.
T100ED 06A2F
136x102x57
10
IP66
Pastel orange; RAL 2003
7205758
T160ED 10A2F
176x135x67
12
IP66
Pastel orange; RAL 2003
7205760
T250ED 16A2F
225x173x86
IP66
Pastel orange; RAL 2003
7205762
Clear internal dimensions
Giriş sayısı
T100ED 06A2F
Item no.
7205758
Clear internal dimensions
136x102x57
Giriş sayısı
10
Koruma sınıfı
IP66
Colour
Pastel orange; RAL 2003
T160ED 10A2F
Item no.
7205760
Clear internal dimensions
176x135x67
Giriş sayısı
12
Koruma sınıfı
IP66
Colour
Pastel orange; RAL 2003
T250ED 16A2F
Item no.
7205762
Clear internal dimensions
225x173x86
Koruma sınıfı
IP66
Colour
Pastel orange; RAL 2003








