Flange head screw HT 10
Type HT 10x80 TD
|Item no. 3498140
|EAN 4012196563968



Item no. / Type
Length
Dimension D
Smallest selling unit: 50 piece
50piece
piece
Description
Self-tapping wood screw for fireproof fastening of cable systems for the maintenance of electrical function according to DIN 4102 Part 12 on supporting wooden structures. The flange head shape allows installation without an additional washer.
Technical data
Dimensions
| Length | 80 mm |
|---|---|
| Dimension L | 80 mm |
| Dimension D | 10 mm |
Technical data
| Hardened | evet |
|---|---|
| Two-compartment | hayır |
| Screw system | Torx |
| Head shape | Plate head |
| Boşluk çapı | 7 mm |
| Head diameter | 22,5 mm |
| Boyut | 10x80 |
| Surface | Electrogalvanized |
| Material | Steel |
| Colour | Çinko grisi |
Accessories
Mounting accessories
Article
Type
Item no.
Amount

Item no. 7205460
Fire protection plate, single perforatedType
GLB-PG1
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece

Item no. 7205462
Fire protection plate, single perforatedType
GLB-PG2
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece

Item no. 7205464
Fire protection plate, double perforatedType
GLB-PG3
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (4)
Declarations (1)
Certificates (1)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Dimension D
Item no.
HT 10x80 TD
80
10
3498140
HT 10x100 TD
100
10
3498142
HT 10x120 TD
120
10
3498144
HT 10x140 TD
140
10
3498146
Length
HT 10x80 TD
Item no.
3498140
Length
80
Dimension D
10
HT 10x100 TD
Item no.
3498142
Length
100
Dimension D
10
HT 10x120 TD
Item no.
3498144
Length
120
Dimension D
10
HT 10x140 TD
Item no.
3498146
Length
140
Dimension D
10

