Flat angle cover, trunking type WDK 60090
Type WDK HF60090RW
|Item no. 6192920
|EAN 4012196492619



Item no. / Type
Dimension H
Colour
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece
Description
Flat angle hood for changing the direction of the WDK trunking.
Technical data
Dimensions
| Length | 129 mm |
|---|---|
| Width | 94 mm |
| Height | 60 mm |
| Dimension H | 90 mm |
| Dimension a | 129 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| for duct dimension | 60 x 90 |
| Halogen-free | no |
| Protective film | no |
| Angle range, min. | 90 mm |
| Angle range, max. | 90 mm |
| Protection rating | IP30 |
| Protection rating IK code | IK04 |
| Version for | Hood fitting |
| Fastening type | Lockable |
| Trunking depth | 60 mm |
| Permitted temperature range, min. | -5 °C |
| Permitted temperature range, max. | 60 °C |
| Dimension | 60x90mm |
| Material | Polyvinylchloride |
| Colour | Pure white; RAL 9010 |
| Antibacterial treatment | no |
Environmental Data
0,278 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 0,278 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (2)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (4)
Instructions and Aid (3)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Dimension H
Colour
Item no.
WDK HF60090GR
90
Stone grey; RAL 7030
6022316
WDK HF60090CW
90
Cream; RAL 9001
6161510
WDK HF60090LGR
90
Light grey; RAL 7035
6183417
WDK HF60090RW
90
Pure white; RAL 9010
6192920
Colour
WDK HF60090GR
Item no.
6022316
Dimension H
90
Colour
Stone grey; RAL 7030
WDK HF60090CW
Item no.
6161510
Dimension H
90
Colour
Cream; RAL 9001
WDK HF60090LGR
Item no.
6183417
Dimension H
90
Colour
Light grey; RAL 7035
WDK HF60090RW
Item no.
6192920
Dimension H
90
Colour
Pure white; RAL 9010

