Floor box UDHOME9, two double protective contact socket, stainless steel
Type UDHOME9 2V UT45V
|Item no. 7427308
|EAN 4012195916741




Item no. / Type
7427308 / UDHOME9 2V UT45V
Floor covering thickness
15 mm
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Square floor box for use in dry-cleaned cavity and screed floors in indoor areas. Installation housing with pre-marked insertion openings for pipes (M25). With three UT4 universal supports and two double protective contact sockets. Cover adjustable to top edge of floor covering using four height-adjustment supports. The minimum installation depth is 95 mm, the height-adjustment range + 30 mm.
Surfaces visible in the floor covering made of stainless steel.
Surfaces visible in the floor covering made of stainless steel.
The scope of supply contains three universal supports UT4 45 4 for direct mounting of Modul 45 devices. Of these, one is equipped with two double protective contact sockets in pure white.
Technical data
Dimensions
| Length | 246 mm |
|---|---|
| Width | 246 mm |
Technical data
| Screed height, min. | 95 mm |
|---|---|
| Screed height, max. | 110 mm |
| Floor height, min. | 95 mm |
| Floor height, max. | 125 mm |
| Cover version | Floor covering recess |
| Floor covering thickness | 15 mm |
| Height-adjustment range, min. | 95 mm |
| Height-adjustment range, max. | 125 mm |
| Length of installation dimensions | 246 mm |
| Wide installation dimensions | 246 mm |
| Length of external dimensions | 243 mm |
| Wide external dimensions | 243 mm |
| Cable outlet version | Swivellable cord outlet |
| Protection rating IK code | IK10 |
| Protection rating (IP) when used | IP20 |
| Protection rating (IP) when unused | IP40 |
| Vertical load, small area | to 3,000 N |
| Vertical load, large area | to 5,000 N |
| Opening mechanism | Handle |
| Equipment | 3 UT4, 2 double VDE socket |
| Material | Stainless steel 1.4301 |
Environmental Data
25,4169 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 25,4169 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (3)
Certificates (1)
Instructions and Aid (1)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Floor covering thickness
Item no.
UDHOME9 2V UT45V
15
7427308
UDHOME9 2V UT45V
Item no.
7427308
Floor covering thickness
15

