G mesh cable tray Magic® 125 A2
Type G-GRM 125 75 A2
|Item no. 6005556
|EAN 4012195686491




Item no. / Type
6005556 / G-GRM 125 75 A2
Length
3000 mm
Width
75 mm
Height
125 mm
Maintain electrical functions
no
Usable cross-section
61 cm²
Tel çapı
3,9 mm
Smallest selling unit: 3 m
3m
m
Description
G-shaped mesh cable tray made of spot-welded steel wire with different side heights and widths.
Direct wall or ceiling mounting possible. Load capacity details regarding the different mounting methods are available upon request.
Magnetic shield insulation 15 dB.
Direct wall or ceiling mounting possible. Load capacity details regarding the different mounting methods are available upon request.
Magnetic shield insulation 15 dB.
Technical data
Dimensions
| Length | 3000 mm |
|---|---|
| Width | 75 mm |
| Height | 125 mm |
| Dimension A | 96 mm |
| Dimension B | 75 mm |
| Dimension H | 125 mm |
| Dimension C | 38 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Connector version | Integrated connector |
| Wide-span version | no |
| Usable cross-section | 61 cm² |
| Paslanmaz çelik, mordanlı | yes |
| Usable cross-section | 6100 mm² |
| Integrated partition | Without |
| Screwless connector | yes |
| Profile shape | G-shaped |
| Tel çapı | 3,9 mm |
| Boyut | 125x75x3000 |
| Surface | Bright, treated |
| Material | Stainless steel 1.4301 |
| Colour | stainless steel |
| Load test type according to IEC 61537 | Type II |
| Type of connector, cable support system | Click fastening |
Loads
| Destek aralığı 1,0m | 0,6 kN/m |
|---|---|
| Destek aralığı 1,5m | 0,35 kN/m |
| Destek aralığı 2,0m | 0,3 kN/m |
| Destek aralığı 2,5m | 0,25 kN/m |
Environmental Data
| EPD-verified | yes |
|---|---|
| Expiry date EPD | 10.07.2029 |
| Declaration number EPD | EPD-KTO-17.0 |
| Unit base EPD | 1 running metre + mounting system |
| EPD GWP (outside of the system limits) | 18.83 kg CO₂e |
| EPD GWP (disposal phase) | 1.97 kg CO₂e |
| EPD GWP (manufacturing phase) | 81.32 kg CO₂e |
| EPD standard / LCA standard (norms) | DIN EN ISO 14025,EN 15804 + A2 |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 5,4826 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
Mounting accessories
Article
Type
Item no.
Amount

Item no. 6017164
Wall clamp and central hanger A4Type
WB GR A4
Smallest selling unit: 20 piece
20piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (4)
Declarations (4)
Instructions and Aid (3)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Maintain electrical functions
Usable cross-section
Tel çapı
Item no.
G-GRM 125 75 A2
3000
75
125
hayır
61
3,9
6005556
G-GRM 125 75 A2
Item no.
6005556
Length
3000
Width
75
Height
125
Maintain electrical functions
hayır
Usable cross-section
61
Tel çapı
3,9



