G mesh cable tray Magic® 150 A2
Type G-GRM 150 100 A2
|Item no. 6005559
|EAN 4012195686507




Item no. / Type
6005559 / G-GRM 150 100 A2
Length
3000 mm
Width
100 mm
Height
150 mm
Maintain electrical functions
no
Usable cross-section
107 cm²
Tel çapı
3,9 mm
Smallest selling unit: 3 m
3m
m
Description
G-shaped mesh cable tray made of spot-welded steel wire with different side heights and widths.
Direct wall or ceiling mounting possible. Load capacity details regarding the different mounting methods are available upon request.
Magnetic shield insulation 15 dB.
Direct wall or ceiling mounting possible. Load capacity details regarding the different mounting methods are available upon request.
Magnetic shield insulation 15 dB.
Technical data
Dimensions
| Length | 3000 mm |
|---|---|
| Width | 100 mm |
| Height | 150 mm |
| Dimension A | 120 mm |
| Dimension B | 100 mm |
| Dimension H | 155 mm |
| Dimension C | 68 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Connector version | Integrated connector |
| Wide-span version | no |
| Usable cross-section | 107 cm² |
| Paslanmaz çelik, mordanlı | yes |
| Usable cross-section | 10700 mm² |
| Integrated partition | Without |
| Screwless connector | yes |
| Profile shape | G-shaped |
| Tel çapı | 3,9 mm |
| Boyut | 150x100x3000 |
| Surface | Bright, treated |
| Material | Stainless steel 1.4301 |
| Colour | stainless steel |
| Load test type according to IEC 61537 | Type II |
| Type of connector, cable support system | Click fastening |
Loads
| Destek aralığı 1,0m | 0,6 kN/m |
|---|---|
| Destek aralığı 1,5m | 0,5 kN/m |
| Destek aralığı 2,0m | 0,35 kN/m |
| Destek aralığı 2,5m | 0,3 kN/m |
Environmental Data
| EPD-verified | yes |
|---|---|
| Expiry date EPD | 10.07.2029 |
| Declaration number EPD | EPD-KTO-17.0 |
| Unit base EPD | 1 running metre + mounting system |
| EPD GWP (outside of the system limits) | 18.83 kg CO₂e |
| EPD GWP (disposal phase) | 1.97 kg CO₂e |
| EPD GWP (manufacturing phase) | 81.32 kg CO₂e |
| EPD standard / LCA standard (norms) | DIN EN ISO 14025,EN 15804 + A2 |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 6,4222 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
Mounting accessories
Article
Type
Item no.
Amount

Item no. 6017164
Wall clamp and central hanger A4Type
WB GR A4
Smallest selling unit: 20 piece
20piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (4)
Declarations (4)
Instructions and Aid (3)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Maintain electrical functions
Usable cross-section
Tel çapı
Item no.
G-GRM 150 100 A2
3000
100
150
hayır
107
3,9
6005559
G-GRM 150 100 A2
Item no.
6005559
Length
3000
Width
100
Height
150
Maintain electrical functions
hayır
Usable cross-section
107
Tel çapı
3,9




