Gas concrete anchor 8
Type 910 GD 8x50
|Item no. 2347261
|EAN 4012195828259




Item no. / Type
2347261 / 910 GD 8x50
Length
50 mm
Diameter
8 mm
Delik çapı min.
8 mm
Delik derinliği
58 mm
Smallest selling unit: 50 piece
50piece
piece
Description
The anchor can be knocked directly into the porous concrete (gas concrete resistance class G2). With a resistance class of G4 or greater, a 5 or 6 mm hole should be pre-drilled.
Screw length: Component thickness + 40 mm (6 mm) / 55 mm (8 mm).
Screw length: Component thickness + 40 mm (6 mm) / 55 mm (8 mm).
Technical data
Dimensions
| Length | 50 mm |
|---|---|
| Dimension L | 50 mm |
| Dimension D | 8 mm |
Technical data
| Diameter | 8 mm |
|---|---|
| Halojen İçermez | evet |
| With bolts | hayır |
| Suitable for hexagonal wood screw | evet |
| Suitable for fastening with cable ties | hayır |
| Suitable for screw diameter, min. | 4,5 mm |
| Suitable for screw diameter, max. | 6 mm |
| Delik çapı min. | 8 mm |
| Delik derinliği | 58 mm |
| Boyut | 8x50mm |
| Material | Polyamide |
| Colour | Light grey |
Environmental Data
| Packaging without plastic | evet |
|---|
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,0132 kg CO2e / 1 Adet |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (3)
Product images (3)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Diameter
Delik çapı min.
Delik derinliği
Item no.
910 GD 8x50
50
8
8
58
2347261
910 GD 8x50
Item no.
2347261
Length
50
Diameter
8
Delik çapı min.
8
Delik derinliği
58


