GES6 service outlet with locking slider
Type GES6-2U10T 7011
|Item no. 7405321
|EAN 4012195883616



Item no. / Type
Floor covering thickness
Colour
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Service outlet with locking slider for up to 9 individual Modul 45 devices in 3 UT3 universal supports, use in trunking systems and system floors for indoor use.
Floor covering recess in the hinged cover pre-adjusted to 5 mm, if necessary adjustable to 3, 8 or 10 mm.
Service outlet with locking slider, 3-compartment, for the installation of MT6 mounting support. Three type APMT2 cover plates can be installed.
Floor covering recess in the hinged cover pre-adjusted to 5 mm, if necessary adjustable to 3, 8 or 10 mm.
Floor covering recess in the hinged cover pre-adjusted to 5 mm, if necessary adjustable to 3, 8 or 10 mm.
Service outlet with locking slider, 3-compartment, for the installation of MT6 mounting support. Three type APMT2 cover plates can be installed.
Floor covering recess in the hinged cover pre-adjusted to 5 mm, if necessary adjustable to 3, 8 or 10 mm.
Up to 6 installation devices with 50 mm central plate can be inserted.
Technical data
Dimensions
| Length | 221 mm |
|---|---|
| Width | 274 mm |
| Height | 65 mm |
Technical data
| Zemin yüksekliği min. | 73 mm |
|---|---|
| Floor height, min. | 73 mm |
| Floor covering thickness | 5 mm |
| Monte edilebilir cihaz sayısı | 9 |
| Conta montaj seçeneği | no |
| Length of installation dimensions | 201 mm |
| Wide installation dimensions | 253 mm |
| Length of external dimensions | 221 mm |
| Wide external dimensions | 274 mm |
| Suitable for underfloor ducts | yes |
| Suitable for cavity floor installation | yes |
| Suitable for raised floor installation | yes |
| Zemin bakımı | Dry |
| Frame version | Carpet protection frame |
| Number of mounting boxes | 3 |
| Suitable for wet care | no |
| Installation depth | 73 mm |
| With floor covering recess | yes |
| Floor covering protection frame | yes |
| Cable outlet version | Swivellable cord outlet |
| Device support to accept mounting boxes | yes |
| Protection rating IK code | IK08 |
| Installation system type | UT3 |
| Heavy-duty version | no |
| Nominal size for device installation units | 6 |
| Approvals | VDE |
| Protection rating (IP) when used | IP20 |
| Protection rating (IP) when unused | IP40 |
| Vertical load, small area | to 2,000 N |
| Vertical load, large area | to 3,000 N |
| Version for | Rectangular |
| Opening mechanism | Locking slider |
| Clamping range D, min. | 8 mm |
| Clamping range D, max. | 75 mm |
| Boyut | 274x221x66 |
| Material | Polyamide |
| Colour | Iron grey; RAL 7011 |
| Floor covering thickness max. | 10 mm |
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 4,1226 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
MTU 2
7407836
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
UT3 45 3
7408723
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece

Item no. 7407788
Support plate 2 x type C for mounting supportType
MTM 2C
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Type
MTU 2
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (3)
Certificates (1)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
3D data downloads (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Floor covering thickness
Nominal size for device installation units
Colour
Item no.
GES6-2U10T 7011
5
6
Iron grey; RAL 7011
7405321
GES6-2U10T 9011
5
6
Graphite black; RAL 9011
7405322
Colour
GES6-2U10T 7011
Item no.
7405321
Floor covering thickness
5
Nominal size for device installation units
6
Colour
Iron grey; RAL 7011
GES6-2U10T 9011
Item no.
7405322
Floor covering thickness
5
Nominal size for device installation units
6
Colour
Graphite black; RAL 9011




