Hammer-head bolt with spring A4
Type MS41HBF M8x60 A4
|Item no. 1148480
|EAN 4012196490486




Item no. / Type
Length
Width
Height
Thread
Smallest selling unit: 25 piece
25piece
piece
Description
Hammer-head bolt with spring for use with MS4121 and MS4141 profile rails
Technical data
Dimensions
| Length | 34,5 mm |
|---|---|
| Width | 20 mm |
| Height | 6 mm |
| Dimension L | 60 mm |
| Dimension H | 6 mm |
Technical data
| Washer Ø | 16 mm |
|---|---|
| Thread | M 8 x 60 |
| Suitable for mounting rail | yes |
| Torque | 6,2 Nm |
| Dimension | M8x60mm |
| Surface | Bright, treated |
| Material | Stainless steel |
Environmental Data
0,3029 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 0,3029 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (3)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Thread
Item no.
MS41HBF M8x30 A4
34,5
20
6
M 8 x 30
1148476
MS41HBF M8x60 A4
34,5
20
6
M 8 x 60
1148480
MS41HBF M10x30A4
34,5
20
8
M 10 x 30
1148484
MS41HBF M10x60A4
34,5
20
8
M 10 x 60
1148488
MS41HBF M12x30A4
34,5
20
9
M 12 x 30
1148492
MS41HBF M12x60A4
34,5
20
9
M 12 x 60
1148496
Height
Thread
MS41HBF M8x30 A4
Item no.
1148476
Length
34,5
Width
20
Height
6
Thread
M 8 x 30
MS41HBF M8x60 A4
Item no.
1148480
Length
34,5
Width
20
Height
6
Thread
M 8 x 60
MS41HBF M10x30A4
Item no.
1148484
Length
34,5
Width
20
Height
8
Thread
M 10 x 30
MS41HBF M10x60A4
Item no.
1148488
Length
34,5
Width
20
Height
8
Thread
M 10 x 60
MS41HBF M12x30A4
Item no.
1148492
Length
34,5
Width
20
Height
9
Thread
M 12 x 30
MS41HBF M12x60A4
Item no.
1148496
Length
34,5
Width
20
Height
9
Thread
M 12 x 60


