Head plate, variable FS
Type KU 3 V FS
|Item no. 6348881
|EAN 4012195354826



Item no. / Type
6348881 / KU 3 V FS
Length
140 mm
Width
40 mm
Height
120 mm
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Variable head plate for installation on US 3 supports and profile rails, type AML3518/AMS3518 and CML3518/CMS3518.
The variable head plate can be mounted to fixed lengths of the U support, type US 3, or profile rails, type AML3518/AMS3518 and CML3518/CMS3518. The maximum angle adjustment is 20° on one side.
Technical data
Dimensions
| Length | 140 mm |
|---|---|
| Width | 40 mm |
| Height | 120 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Rustproof steel, pickled | no |
| Angle range, min. | 90 mm |
| Angle range, max. | 90 mm |
| Suitable for ceiling fastening | yes |
| Suitable for panel fastening | no |
| Suitable for profile shapes | U profile |
| Version for | Screw head plate |
| Dimension | 140x120x40 |
| Surface | Strip galvanized |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
Environmental Data
1,504 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 1,504 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (3)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Item no.
KU 3 V FS
140
40
120
6348881
KU 3 V FS
Item no.
6348881
Length
140
Width
40
Height
120


