Heavy-duty cable tray SGR 55 G
Type SGR 55 150 G
|Item no. 6005472
|EAN 4012196397785




Item no. / Type
Length
Width
Height
Maintain electrical functions
Usable cross-section
Tel çapı
Smallest selling unit: 3 m
3m
m
Description
Mesh cable tray made of spot-welded steel wire of side height 55 mm.
Magnetic shield insulation without cover 15 dB, with cover 25 dB.
Magnetic shield insulation without cover 15 dB, with cover 25 dB.
The grid dimension is 50 x 100 mm.
Stainless steel version on request.
Technical data
Dimensions
| Length | 3000 mm |
|---|---|
| Width | 150 mm |
| Height | 55 mm |
| Dimension B | 150 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Connector version | Without connectors |
| Wide-span version | no |
| Usable cross-section | 63 cm² |
| Paslanmaz çelik, mordanlı | no |
| Usable cross-section | 6300 mm² |
| Profile shape | U-shaped |
| Tel çapı | 6 mm |
| Boyut | 55x150x3000 |
| Surface | Electrogalvanized |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
| Load test type according to IEC 61537 | Type II |
| Type of connector, cable support system | Screwed |
Loads
| Destek aralığı 1,0m | 2 kN/m |
|---|---|
| Destek aralığı 1,5m | 1,15 kN/m |
| Destek aralığı 2,0m | 0,75 kN/m |
| Destek aralığı 3,0m | 0,4 kN/m |
Permitted cable tray/ladder load in kN/m without man load
Destekler arası mesafe, m
Müsaade edilen kN/m'de yan taşıyıcı profilde oluşan eğilme miktarı mm olarak
Test yönteminde yük şeması
mm olarak kablo kanalı/merdiveni genişliği ile yük eğrisi
Destek aralığına bağlı olarak yan taşıyıcı profilin eğilme miktarı eğrisi
Environmental Data
| EPD-verified | yes |
|---|---|
| Expiry date EPD | 10.07.2029 |
| Declaration number EPD | EPD-KTO-17.0 |
| Unit base EPD | 1 running metre + mounting system |
| EPD GWP (outside of the system limits) | 18.83 kg CO₂e |
| EPD GWP (disposal phase) | 1.97 kg CO₂e |
| EPD GWP (manufacturing phase) | 81.32 kg CO₂e |
| EPD standard / LCA standard (norms) | DIN EN ISO 14025,EN 15804 + A2 |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 3,8649 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
Mounting accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (4)
Declarations (4)
Certificates (1)
Instructions and Aid (2)
Product images (3)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Maintain electrical functions
Usable cross-section
Tel çapı
Item no.
SGR 55 100 G
3000
100
55
hayır
40
6
6005470
SGR 55 150 G
3000
150
55
hayır
63
6
6005472
SGR 55 200 G
3000
200
55
hayır
87
6
6005474
SGR 55 300 G
3000
300
55
hayır
129
6
6005476
SGR 55 400 G
3000
400
55
no
175
6
6005478
SGR 55 500 G
3000
500
55
hayır
220
6
6005480
SGR 55 600 G
3000
600
55
no
265
6
6005482
Width
Maintain electrical functions
Usable cross-section
SGR 55 100 G
Item no.
6005470
Length
3000
Width
100
Height
55
Maintain electrical functions
hayır
Usable cross-section
40
Tel çapı
6
SGR 55 150 G
Item no.
6005472
Length
3000
Width
150
Height
55
Maintain electrical functions
hayır
Usable cross-section
63
Tel çapı
6
SGR 55 200 G
Item no.
6005474
Length
3000
Width
200
Height
55
Maintain electrical functions
hayır
Usable cross-section
87
Tel çapı
6
SGR 55 300 G
Item no.
6005476
Length
3000
Width
300
Height
55
Maintain electrical functions
hayır
Usable cross-section
129
Tel çapı
6
SGR 55 400 G
Item no.
6005478
Length
3000
Width
400
Height
55
Maintain electrical functions
no
Usable cross-section
175
Tel çapı
6
SGR 55 500 G
Item no.
6005480
Length
3000
Width
500
Height
55
Maintain electrical functions
hayır
Usable cross-section
220
Tel çapı
6
SGR 55 600 G
Item no.
6005482
Length
3000
Width
600
Height
55
Maintain electrical functions
no
Usable cross-section
265
Tel çapı
6






