Height-adjustable cassette for inspection opening, RKN, stainless steel
Type RKN2 9 VS 20
|Item no. 7409044
|EAN 4012195867777



Item no. / Type
7409044 / RKN2 9 VS 20
Floor height, min.
100 mm
Floor height, max.
150 mm
Floor covering thickness
20 mm
Cable outlet version
No cable outlet
Nominal size for device installation units
9
Dimension h
100 mm
This item is a discontinued product!
You can find the successor product here.
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Height-adjustable "blank" cassette for the creation of an inspection opening of nominal size 9 in dry or wet-cleaned floors for indoor use. Only suitable for smooth floor coverings.
For the installation of 3 UT4 universal supports for 9 individual installation devices with support ring/support clamp or 12 Modul 45 devices.
For the installation of 3 UT4 universal supports for 9 individual installation devices with support ring/support clamp or 12 Modul 45 devices.
Technical data
Dimensions
| Length | 243 mm |
|---|---|
| Width | 243 mm |
| Dimension h | 100 mm |
Technical data
| Floor height, min. | 100 mm |
|---|---|
| Floor height, max. | 150 mm |
| Floor covering thickness | 20 mm |
| Height-adjustment range, min. | 100 mm |
| Height-adjustment range, max. | 150 mm |
| Number of installable devices | 0 |
| Decouplable | no |
| Length of installation dimensions | 244 mm |
| Wide installation dimensions | 244 mm |
| Suitable for cavity floor installation | yes |
| Suitable for raised floor installation | yes |
| Floor care | Wet |
| Number of mounting boxes | 3 |
| Installation depth | 100 mm |
| Cable outlet version | No cable outlet |
| Number of cable outlets | 0 |
| Device support to accept mounting boxes | no |
| Protection rating IK code | IK10 |
| Installation system type | UT4 |
| Heavy-duty version | no |
| Nominal size for device installation units | 9 |
| Approvals | VDE |
| Nominal size | 350 mm |
| Protection rating (IP) when used | IP00 |
| Protection rating (IP) when unused | IP40 |
| Vertical load, small area | to 3,000 N |
| Vertical load, large area | to 15,000 N |
| Version for | Square |
| Dimension | 243x243mm |
| Material | Stainless steel 1.4301 |
Accessories
System accessories
Mounting accessories
Article
Type
Item no.
Amount
MTU 3
7407840
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
UT4 45 4
7408727
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece

Item no. 7407788
Support plate 2 x type C for mounting supportType
MTM 2C
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Type
MTU 3
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (2)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (4)
Certificates (1)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
3D data downloads (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Floor height, min.
Floor height, max.
Floor covering thickness
Cable outlet version
Nominal size for device installation units
Dimension h
Item no.
RKN2 9 VS 20
100
150
20
No cable outlet
9
100
7409044
RKN2 9 VS 20
Item no.
7409044
Floor height, min.
100
Floor height, max.
150
Floor covering thickness
20
Cable outlet version
No cable outlet
Nominal size for device installation units
9
Dimension h
100




