Hexagonal bolt M12 A2
Type SKS 12x100 A2
|Item no. 6418368
|EAN 4012196204618



Item no. / Type
Dimension L
Dimension d
Smallest selling unit: 20 piece
20piece
piece
Description
Hexagonal bolt for universal fastening of construction components. With hexagonal nut and 2 washers.
Technical data
Dimensions
| Length | 100 mm |
|---|---|
| Dimension L | 100 mm |
| Dimension d | 12 mm |
Technical data
| Thread metric | 12 |
|---|---|
| Vida dişi | M 12 x 100 |
| Mukavemet sınıfı | A2-70 |
| With washer | yes |
| With nut | yes |
| Self-locking | no |
| Thread increase | 1,75 mm |
| With flange | no |
| WAF | 19 |
| Screw system | Hexagonal |
| Full thread | yes |
| Vida dişi uzunluğu | 100 mm |
| Thread type | Metric |
| Boyut | M12x100 |
| Surface | Bright, treated |
| Material | Stainless steel 1.4301 |
| Colour | stainless steel |
| Left thread | no |
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,6068 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (3)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Dimension L
Thread metric
Dimension d
WAF
Material
Item no.
SKS 12x80 A2
80
12
12
19
Stainless steel 1.4301
6418279
SKS 12x100 A2
100
12
12
19
Stainless steel 1.4301
6418368
SKS 12x110 A2
110
12
12
19
Stainless steel 1.4301
6418376
Dimension L
SKS 12x80 A2
Item no.
6418279
Dimension L
80
Thread metric
12
Dimension d
12
WAF
19
Material
Stainless steel 1.4301
SKS 12x100 A2
Item no.
6418368
Dimension L
100
Thread metric
12
Dimension d
12
WAF
19
Material
Stainless steel 1.4301
SKS 12x110 A2
Item no.
6418376
Dimension L
110
Thread metric
12
Dimension d
12
WAF
19
Material
Stainless steel 1.4301

