High-load anchor SZ-B
Type SZ-B 18/0x142
|Item no. 3498752
|EAN 4012196429486



Item no. / Type
3498752 / SZ-B 18/0x142
Length
142 mm
Vida dişi
M12
This item is a discontinued product!
Smallest selling unit: 20 piece
20piece
piece
Description
The high-load anchor SZ is a heavy-duty push-through anchor system with a threefold expanding special sleeve which facilitates very high approved loads with small axial spacings and edge distances. The plastic press ring secures the permanent tightening of the fastening piece against the ground.
Due to the special design with an elongated thread and a shortened anchor sleeve, this special version is not approved to the European technical norm ETA .
Technical data
Dimensions
| Length | 142 mm |
|---|---|
| Dimension L | 142 mm |
Technical data
| Thread metric | 12 |
|---|---|
| Vida dişi | M12 |
| Clamping strength | 30 mm |
| Version for | For pushing in |
| Delik çapı min. | 18 mm |
| Delik derinliği | 105 mm |
| Müsaade edilen yük bölgesi Çekme alanı | 12,3 |
| Boyut | M12x142 |
| Surface | Electrogalvanized |
| Material | Steel |
| Colour | Çinko grisi |
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (3)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Vida dişi
Item no.
SZ-B 18/0x142
142
M12
3498752
SZ-B 18/0x142
Item no.
3498752
Length
142
Vida dişi
M12

