In-concrete box for installation units of nominal size 9
Type IBD 35048 9
|Item no. 7399852
|EAN 4012196331741



Item no. / Type
7399852 / IBD 35048 9
Height
145 mm
Nominal size for device installation units
9
Duct height, min.
48 mm
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
In-concrete box for duct height 48 mm, prepared for duct widths 250 and 350 mm.
With four adjustable placements for height-adjustment units.
The integrated lined body can be adjusted to a maximum of 65 mm for compensating screed work.
With four adjustable placements for height-adjustment units.
The integrated lined body can be adjusted to a maximum of 65 mm for compensating screed work.
Technical data
Dimensions
| Height | 145 mm |
|---|---|
| Dimension h | 145 mm |
Technical data
| Suitable for screed-covered underfloor ducts | yes |
|---|---|
| Suitable for screed-flush closed underfloor ducts | no |
| Trunking width, min. | 250 mm |
| Trunking width, max. | 350 mm |
| Installation opening for on-floor tank | no |
| Number of installable devices | 12 |
| Seal installation option | no |
| Decouplable | no |
| Floor plate | yes |
| Suitable for underfloor ducts | yes |
| Installation opening for flush-mount unit | Square |
| For pipe connection | no |
| Nominal size for device installation units | 9 |
| Duct height, min. | 48 mm |
| Dimension | 440x440x145 |
| Surface | Strip galvanised |
| Material | Steel |
Environmental Data
30,5272 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 30,5272 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (1)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
3D data downloads (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Height
Nominal size for device installation units
Duct height, min.
Item no.
IBD 35048 9
145
9
48
7399852
IBD 35048 9
Item no.
7399852
Height
145
Nominal size for device installation units
9
Duct height, min.
48



